Chci se objednat

Prevence urologických nádorů - preventivní vyšetření

Rakovina prostaty, penisu, ledvin, varlat, močového měchýře či močové trubice patří mezi závažná onemocnění, jejichž zákeřnost je nenápadná a příznaky lze lehce zaměnit s jiným onemocněním. Proto je důležité nepodceňovat preventivní urologické prohlídky a řešit s lékaři i takové problémy, které vypadají jako banality.

Typy prevence:

  • primární
  • sekundární
  • terciální

Primární prevence: vyloučení pravděpodobných příčin rakoviny. Platí zde zdravý životní styl, fyzická aktivita, v potravě zastoupení všech vitamínů a antioxidantů, vysoký příjem ovoce a zeleníny, nenasycených mastných tuků, ryb, omezení příjmu červeného masa a nasycených mastných tuků. Mezi nejvíce rozšířené zlozvyky patří alkohol a kouření, které velmi zvyšují riziko vzniku naprosté většiny zhoubných nádorů.

Sekundární prevence: zjištění rakoviny v časném stadiu, tedy ve stadiu, kdy je léčitelná. V této fází jsou důležité pravidelné preventivní prohlídky.

Terciární prevence: týká se pacientů, kteří již prodělali rakovinu a je nutné včas zachytit vznik další rakoviny. Tito pacienti mají vyšší riziko vzniku dalšího karcinomu oproti lidem, kteří rakovinu v životě neměli.

Některá závažná urologická onemocnění nevytvářejí zpočátku žádné příznaky. Týká se to zvláště rakoviny prostaty, která patří mezi nejčastější nádorová onemocnění u mužů středního a vyššího věku. Závažná je skutečnost, že rakovina prostaty je vyléčitelná pouze v případě včasného záchytu, tedy v době, kdy ještě příznaky nejsou vytvořeny.

Rakovina prostaty je v České republice nejčastějším nádorovým onemocněním. 

„V rozvinutých zemích je pravidlem, že muži starší 50 let mají svého urologa," říká MUDr. Stolz u UroKlinikum.„V rozvinutých zemích je pravidlem, že muži starší 50 let mají svého urologa, kterého pravidelně navštěvují. Urolog provede vyšetření a pacientovi odebere krev na zjištění hladiny PSA (prostatického specifického antigenu)," říká MUDr. Josef Stolz, primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha.

Na základě nálezů je možno stanovit riziko přítomnosti rakoviny prostaty i jeho vzniku v budoucnu.

UroKlinikum nabízí nejmodernější metodu záchytu rakoviny prostaty: fúzní perineální biopsii. „Fúzní perinální biopsie prostaty znamená pro pacienty UroKlinikum zpřesnění diagnózy. Včasně stanovená diagnóza přináší větší naději na dobře nastavenou léčbu," říká lékařka UroKlinikum MUDr. Monika Purmová, FEBU. V čem tato unikátní metoda spočívá? Fúzní biopsie prostaty umožňuje digitální spojení dat ze dvou různých zdrojů - magnetické rezonance a ultrazvuku. Výsledkem je přesné ohraničení ložisek a významné zpřesnění výsledků biopsie.

Jiným typickým případem jsou nádory ledvin. I zde se objevují příznaky až s rozvojem pokročilého oenmocnění. I drobný nádor však lze zachytit běžným ultrazvukovým vyšetřením.

Pozornost svému zdraví by měli věnovat i kuřáci. Kouření cigaret zvyšuje až čtyřnásobně riziko vzniku nádoru močového měchýře. Jeho včasný záchyt a léčba jsou naprosto nezbytné.

V UroKlinikum hradí základní ambulatní péči zdravotní pojišťovny. Spolupracujeme s těmito pojišťovnami:

  • Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP 111)
  • Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (VoZP 201)
  • Oborová zdravotní pojišťovna (OZP 207)
  • Zdravotní pojišťovna Škoda (209)
  • Pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (ZPMV ČR 211)
  • Revírní bratrská pokladna - zdravotní pojišťovna (RBP 213)
  • Česká průmyslová pojišťovna (ČPZP 205)

Urologické vyšetření doporučujeme všem mužům i ženám starším 50 let, kteří mají zájem o svůj zdravotní stav. V naší ambulanci pracují špičkoví specialisté v oblasti diagnostiky i léčby urologických nádorů, kteří vám diskrétně a vysoce odborně poradí.