Chci se objednat

Léčba zbytnělé prostaty horkou parou – Rezūm

Trápí vás časté močení nebo trvalá cévka? Byla vám doporučena operace prostaty z důvodu jejího zbytnění (hyperplázie)? UroKlinikum vám přináší unikátní metodu léčby zvětšené prostaty pomocí vodní páry metodou Rezūm s úspěšností až 96%*.

UroKlinikum pod vedením profesora Marka Babjuka je prvním pracovištěm v Čechách, které pacientům přináší unikátní šetrnou metodu léčby nezhoubné zbytnění prostaty parou, neboli léčba haperplazie prostaty (BHP) horkou párou.

Objednejte se elektronicky k vyšetření ZDE.

Při objednávce (telefonické, e-mailové i on-line) vždy uvádějte, že máte zájem o Rezūm.

Jaké jsou příznaky zbytnělé prostaty - hyperplázie prostaty (BPH)?

 • Časté močení.
 • Nestejnoměrný proud moči.
 • Urgence na močení.
 • Slabý proud moči.
 • Obtížné močení.
 • Opakované noční návštěvy toalety.

Jak se dají obtíže léčit?

 • cévkování - trvale zavedená cévka do močové trubice, která se mění v pravidelných termínech.
 • léky - léčba je spojena s vedlejší účinky
 • chirurgická operace - operace zbytnělé prostaty. Častou pooperační komplikací je zhoršení erektilních funkcí
 • metoda Rezūm

Proč zvolit Rezūm - léčbu zvětšené prostaty vodní párou?

 • Už žádné léky s vedlejšími účinky.
 • Zachování erektilní funkce.
 • Většina pacientů pociťuje zlepšení již za dva týdny po výkonu.
 • Konec obtíží s močením.
 • Většina pacientů se vrací k běžným aktivitám již pár dní po zákroku.
 • Nejedná se o implantát.

Co je Rezūm a jak funguje? Je to pro mne vhodné?

Systém Rezūm umožňuje transuretální termální léčbu BPH (benigní hyperplazie prostaty) na bázi sterilní vodní páry. Cílená dávka vodní páry zasahuje přímo v obstruktivní prostatické tkání a účinně tak redukuje podstatu BPH. 

Umožňuje pacientům podstoupit zákrok rychle, ambulantně a pouze v lokální anestezii. Je vhodná pro muže nad padesát let s nezhoubným zbytněním prostaty o velikosti 30 až 80 ml.

Sterilní pára z přibližně 0,5 ml vody se aplikuje přibližně v devíti sekundových intervalech do takzvané přechodové zóny prostaty.

Jedná se o miniinvazivní zákrok, který provádíme ambulantně bez potřeby hospitalizace. Po zákroku odchází pacient domů. Během zákroku má pacient k dispozici inhalační anestézii, která zabraňuje nepříjemným pocitům během výkonů.

Rezūm využívá přirozenou energii vodní páry k úlevě od příznaků spojených s benigní hyperplazií prostaty (BPH). Při jedné aplikaci prostupuje vodní pára do ohraničeného prostoru prostatické tkáně po dobu devíti vteřin. Následně kondenzuje na buňkách a mění skupenství zpět na kapalné. Uvolněná energie je natolik silná, že zasažené buňky usmrtí. Tyto odumřelé buňky tělo časem odstraní zcela přirozenou cestou – hojením. Prostata se tak zmenší a dojde k uvolnění tlaku na močovou trubici a tím i k ústupu příznaků BPH.

Jak se objednat?

Před aplikací léčby je nutné kompletní urologické vyšetření. Vyšetřující lékař posoudí míry potíží a vhodnost léčby. Pro objednání vyšetření využijte náš elektronický formulář. Zároveň uveďte, že máte zájem o Rezūm.

Zákrok není hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Náklady hradí pacient dle platného ceníku.

Kdy můžete očekávat efekt léčby?

Výsledky čtyřleté studie ukazují, že Rezūm léčba zbytnělé prostaty vodní párou představuje spolehlivou cestu ke znatelné a trvalé úlevě od příznaků BPH.

Rekonvalescence probíhá v klidovém režimu trvá tři až pět dní a v průměru již za dva týdny od aplikace dochází k výraznému zlepšení příznaků a tím pádem kvality života.

Co je hyperplázie prostaty?

Zbytnění prostaty postihuje přibližně 40 % mužů po padesátém roce věku. Po sedmdesátce se týká takřka každého. Zbytnění prostaty je způsobeno hormonálními změnami provázejícími stárnutím. V důsledku zbytnění dochází k utlačování močové trubice, které způsobuje popsané komplikace. 

Ilustrativní obrázek před, v průběhu zákroku a po léčbě zbytnělé prostaty vodní párou

Ilustrační obrázek výsledku léčby zbytnělé prostaty vodní párou Rezum 

Leták pro pacienty s informacemi o metodě Rezūm ke stažení zde.

Do Prahy za léčbou zbytnělé prostaty

Ukázkové zavedení metody do léčebné praxe představila urologická klinika FN Brno koncem roku 2019. Máte všechny příznaky hyperplázie prostaty, nemůžete si dovolit nechat se na nějaký čas hospitalizovat nebo máte do Brna daleko? Naděje, kterou revoluční metoda Rezūm většině mužů přináší je nyní v nabídce ambulantních zákroků Uroklinikum v Praze. Objednejte se na vyšetření zde.

Důležité informace pro pacienty k léčbě prostaty metodou Rezūm:

Každá léčba s sebou nese určitá rizika. RezūmTM léčba vodní párou je určena ke zmírnění příznaků a potíží spojených s benigní hyperplazií prostaty a ke zmenšení objemu prostatické žlázy. Je určena pro pacienty s prostatou o objemu větším než 30cm3 . RezūmTM léčba vodní párou je rovněž indikována k léčbě hyperplastické prostaty v oblasti centrální zóny a/nebo středního laloku. Mezi možné nežádoucí účinky patří bolestivé močení (dysuria), krev v moči (hematuria), krev ve spermatu (hematospermia), menší objem ejakulátu, podezření na zánět močových cest, a časté močení, retence či urgence na močení. O výhodách a úskalích možných léčebných postupů se předem poraďte se svým lékařem.

*McVary KT, Rogers T, Roehrborn CG.: Rezum water vapor thermal therapy for lower urinary tract symptoms associated with benign prostatic hyperplasia; 4-leté výsledky randomizované kontrolované studie; Urology Gold Journal; duben 2019; 126; 171-179.

Představení metody Rezūm - videa

Video o principu fungování metody Rezūm najdete ZDE. Pro CZ titulky zapněte titulky a v nastavení vyberte automatický překlad do češtiny.

Podívejte se také na videa TV Prima a Prima CNN o metodě Rezūm:


Diskuze k článku

Máte-li k článku nějaký dotaz nebo komentář, podělte se s námi. Budeme rádi za všechny vaše podněty. Příspěvek vytvoříte stisknutím tlačítka “Vložit příspěvek”.

Vložit příspěvek

Zde vložte příspěvek

Přezdívka bude zobrazena u příspěvku.
E-mail zadejte v případě, když vyžadujete odpověď.Buďte první, kdo komentuje tento článek.