Chci se objednat

Urologické zdraví ženy

Urologie je obor, který se u žen věnuje léčbě onemocnění vývodných cest močových (ledviny, močový měchýř, močová trubice). Ženy mohou být postiženy řadou urologických onemocnění.

Velmi časté jsou zvláště infekce močových cest, hlavně záněty močového měchýře, které se objevují opakovaně a výrazně tak ztěžují život. Vyskytují se navíc často u mladých žen, kde představují komplikaci v pracovním i osobním životě.

Stejně tak je mnoho žen postiženo probémem s udržením moči (inkontinencí). Riziko těchto potíží stoupá s věkem, mohou se však objevit i u žen mladšího věku.

Všechny tyto potíže lze ovlivnit a léčit. Vyžaduje to jen pečlivé vyšetření a volbu správného postupu.

 

Bolesti při močení

Náhle vzniklé bolesti při močení, respektive pocit pálení během močení, jsou obvykle způsobeny zánětem močového měchýře. Bývají pak většinou spojeny s častým, někdy i bolestivým nucením na močení, a s mírně zvýšenou teplotou (do 37,5 stupňů Celsia). Žena by v této situaci měla dbát na dostatečný příjem tekutin a měla by navštívit urologa.

Bolesti při močení nebo bolestivé nucení na močení mohou mít i další příčiny, které jsou však mnohem vzácnější. Bolesti pak bývají spíše chronického charakteru. Příčinou mohou být různé formy chronických zánětů, zúžení močové trubice, kameny nebo i nádorová onemocnění. Jednoznačně zde platí doporučení navštívit urologa.

 

Bolesti v podbřišku

Chronické bolesti v podbřišku, případně za sponou, které nemají jednoznačnou souvislost s močením nebo s náplní močového měchýře, mohou mít řadu příčin. Mohou souviset s chorobami gynekologického nebo střevního původu, důvodem však může být i onemocnění močového měchýře. Žena by v každém případě měla navštívit lékaře, který vyloučí jednotlivé možné příčiny a stanoví diagnózu.

V některých případech hovoříme o takzvaném syndromu chronické pánevní bolesti. Příčinu je velmi obtížné stanovit, i přesto je možné nalézt pomoc a úlevu. Předpokladem je však pečlivé vyšetření urologem.

 

Bolesti ledvin

Prudká, náhle vzniklá kolikovitá bolest je obvykle způsobená odchodem kamene z ledviny. Bolest má velmi silný charakter, pacienti jej někdy přirovnávají k „bodnutí nožem“, a není závislá na poloze těla pacienta. Objevuje se v bederní krajině a může vyzařovat do podbřišku. Nemocná by v této situaci měla ihned vyhledat urologa. Ten stanoví příčinu a ihned zahájí léčbu, která zabrání komplikacím a přinese pacientce úlevu.

Chronické bolesti v bederních krajinách mohou být způsobeny onemocněními páteře, ale také některými chorobami ledvin. Rozlišení je možné na základě pečlivého vyšetření urologem.

V každém případě je třeba zdůraznit, že jakékoliv bolesti mohou být příznakem závažného onemocnění. Nemocná by je neměla podceňovat a měla by navštívit lékaře.

Máte-li bolesti, které by mohly být urologického původu, můžete samozřejmě navštívit naši ambulanci. Naši specialisté se vám budou pečlivě věnovat a hledat způsob, jak vám pomoci.