Chci se objednat

Zánět močového měchýře a zánět ledvin

Máte ostré a naléhavé pocity při močení? Tyto signály značí problémy s močovými cestami a je nutné situaci rychle řešit. V UroKlinikum se s těmito problémy pacientů setkáváme často. Pokud vás trápí tyto problémy, přijďte na vyšetření!

Jako zánět močových cest označujeme situaci, kdy je v moči přítomný nějaký patogen (cizorodý zárodek). Tímto patogenem mohou být bakterie, vzácněji viry nebo plísně. Nejčastějším typem bakterií, které infekce vyvolávají, je tzv. Escherichia coli (až 85 %), ale vyskytnout se mohou i další typy, jako je Proteus nebo Klebsiella.

Zánět může postihnout pouze močový měchýř, pak hovoříme pak o cystitidě, může však proniknout i do horních močových cest a způsobit zánět ledvin - takzvanou pyelonefritidu," vysvětluje MUDr. Monika Purmová z Urologické kliniky UroKlinikum. 

Jak časté jsou infekce moči?

Močový trakt je jedním z nejčastějších míst organizmu, kde se infekce objevují. Odhadujeme, že se infekce močových cest objevují zhruba u 3-5% populace v mladším věku a u 10-30% starších jedinců. V mládí je infekce až 50 krát častější u žen než u mužů, ve vyšším věku se tento rozdíl stírá.

Jak bakterie do močových cest pronikají a jak zánět vzniká?

Ve více než 95 % případů proniká infekce do močových cest tzv. ascendentní cestou, tedy zpětně (proti proudu moči) ze zevního genitálu přes močovou trubici. Logicky se tak mnohem snadněji děje u žen, které mají kratší močovou trubici než muži, vyústění močové trubice u žen navíc těsněji přiléhá k oblasti pochvy a konečníku.

Bakterie, které do močových cest pronikají, pocházejí obvykle z oblasti střevní. U žen se mohou agresivnější střevní bakterie hromadit v pochvě, odkud pak snadno do močových cest pronikají a stávají se tak zdrojem opakovaných infekcí. Při hledání příčiny opakovaných infekcí na tuto možnost nesmíme zapomínat.

Záněty močového měchýře trpí ženy i muži. V UroKlinikum řešíme urologické problémy pečlivě a diskrétně.

Co nahrává vzniku cystitidy?

  • nedostatečná hygiena
  • pohlaví – ženy mají kratší močovou trubici, než muži
  • zadržování močení
  • časté střídání sexuálních partnerů a nechráněný pohlavní styk
  • nedostatečný přísun tekutin
  • vrozené vývojové vady močové trubice a měchýře
  • cukrovka
  • zavedený permanentní katetr v močové trubici

Pro průnik bakterií do močových cest a vznik zánětu je rozhodující poměr agresivity bakterií a obranyschopnosti močových cest.

Obranyschopnost močových cest je dána celou řadou faktorů:

  • anatomická stavba močových cest, kdy kratší močová trubice u žen ve srovnání s muži zvyšuje riziko vzniku zánětu, příčinou infekce může být i zúžená močová trubice apod.
  • funkce močových cest. Proud moči a úplné vyprázdnění měchýře vede k mechanickému vyplavení bakterií a brání jejich množení. Situace, kdy se měchýř nevyprazdňuje dokonale proto vzniku zánětu nahrávají.
  • složení moči. Moč je relativně kyselá, obsahuje navíc některé složky, které bakterie ničí
  • imunita organizmu

Existují určité situace, které vznik infekcí podporují. U žen je to například pohlavní styk nebo těhotenství, ale může to být i cukrovka, kameny či jiná onemocnění močových cest.

Jak prokážeme přítomnost infekce v moči?

„Základní vyšetření moči, tedy vyšetření moči chemicky a vyšetření močového sedimentu, nám dává pouze orientační informace, protože zachytí pouze nález, který infekci v moči doprovází - například přítomnost bílých krvinek a podobně," říká MUDr. Monika Purmová z UroKlinikum. K jednoznačnému průkazu infekce je nutné kultivační vyšetření moči. „Odebíráme obvykle takzvaný střední proud moči, kdy pacient po očištění zevního ústí močové trubice a jeho okolí zachytí do sterilní zkumavky střední porci moči. Kultivační vyšetření nám přinese informace o přítomnosti bakterií, jejich konkrétnímu typu, jejich množství a jejich citlivost na antibiotika. Na základě výsledku pak můžeme rozhodnout o konkrétní léčbě," vysvětluje lékařka UroKlinikum.

Jak se záněty močového měchýře a ledvin projevují?

Zánět močového měchýře se projevuje bolestivým nucením na močení, častým močením, často i po několika minutách, a pálením při močení. Přítomná může být i krev v moči. Teplota bývá obvykle pouze zvýšená, maximálně 37,5 stupňů Celsia.

Při zánětu ledvin je stav závažnější, objevují se vysoké horečky, bolesti v bederní krajině, pacientka je unavená, často až schvácená. Jedná se o závažný stav, který někdy vyžaduje i hospitalizaci. 

Jak pacienty s infekcemi močových cest vyšetřujeme?

Zánět močových cest, zvláště jestliže se opakuje, vyžaduje vždy celkové urologické vyšetření. Jeho součástí je vyšetření močových cest ultrazvukem a vyšetření moči. U opakovaných zánětů obvykle doplňujeme i kultivační vyšetření stěru z pochvy, případně ústí močové trubice, vyšetření průchodnosti močové trubice a cystoskopii (endoskopické vyšetření močového měchýře). V některých situacích může urolog doporučit i další specializovaná vyšetření, jako je CT.

Jak záněty močového měchýře a ledvin léčíme?

Základem léčby akutního zánětu je podání antibiotik, u zánětů ledvin je obvykle nutná aplikace injekční cestou. Součástí léčby je i zajištění dostatečného příjmu tekutin, pobyt v teple, případně podání léků tlumících časté nucení na močení a bolesti.

U opakovaných zánětů je nutné paušální podání antibiotik velmi pečlivě zvažovat vzhledem k nepříznivému vlivu jejich dlouhodobého podávání na bakteriální osídlení střevního traktu, pochvy apod. V některých situacích volíme spíše preventivní podávání silně redukovaných dávek antibiotik. Součástí léčby musí být snaha o posílení imunity močových cest (Urovaxom) a tak zvaná režimová opatření, jako je dostatečný přísun tekutin, poučení o správném provádění osobní hygieny apod.

Do UroKlinikum se můžete objednat na tel. +420 608 827 761 nebo přes objednávací formulář. V příjemném prostředí ambulancí UroKlinikum s vámi v soukromí probereme vaše problémy a navrhneme to nejlepší řešení pro vás.