Chci se objednat

Cystoskopie u žen

Cystoskopie je vyšetřovací metoda využívaná na urologii. Umožní prohlédnout vnitřní povrch dutiny močového měchýře a močové trubice. V UroKlinikum využíváme pro cystoskopické vyšetření žen špičkový jemný a přesný cystoskop.

Nejčastější indikací k vyšetření je přítomnost krve v moči. „Vyšetření se dále provádí například při poruchách močení, při podezření na nádory nebo kamínky v močovém měchýři," říká lékařka MUDr. Monika Purmová z pražské Urologické kliniky UroKlinikum.

Jak se připravit na vyšetření?

Na vyšetření není potřeba se speciálně připravovat. Pacientka může normálně jíst a pít. Samozřejmostí je důkladná hygiena intimních partií a vymočení se před zákrokem. Pacientka musí informovat lékaře o případném užívání léků na ředění krve. Důležité je dostavit se včas na kliniku.

Jak probíhá dané vyšetření?

Aby bylo vyšetření co nejjemnější, využívají lékaři UroKlinikum cystoskop s velmi malým průměrem a speciální metodu analgézie ENT. Tato analgézie omezuju nepříjemné pocity v průběhu vyšetření.

Před samotným výkonem aplikuje lékař do močové trubice gel, který způsobí její znecitlivění a zmenšuje nepříjemné pocity. Ženy jsou vyšetřovány na zádech s pokrčenými a zdviženými dolními končetinami. Na cystoskop se nanese znecitlivující gel a nástroj se zavádí přes močovou trubici do močového měchýře, následně se vypustí zbytková moč a měchýř se naplní sterilní tekutinou. Ta umožní lékaři prohlédnutí sliznice močového měchýře a močové trubice. Vyšetření obvykle trvá 5 až 10 minut.

„V UroKlinikum využíváme pro cystoskopické vyšetření žen špičkový jemný a přesný cystoskop,“ říká MUDr. Monika Purmová z UroKlinikum.

Co následuje po vyšetření?

Po vyšetření se vypustí tekutina z močového měchýře a cystoskop se odstraní. Některé ženy pociťují po vyšetření na přechodnou dobu pálení a řezání při močení, to většinou odezní do 1-2 dnů. Po vyšetření není potřeba dodržovat nějaký speciální režim, pacientka může normálně jíst, pít a vykonávat běžnou denní činnost. 
Cystoskopie je obecně bezpečná metoda vyšetření.

Lékaři UroKlinikum Praha pečlivě zvažují provedení cystoskopie a není nezbytné pro každou pacientku. Pokud jej však doporučí, neměla by pacientka s jeho provedením váhat. Zdravotní personál zároveň doporučí nejvhodnější termín.

UroKlinikum je soukromá urologická klinika poskytující komplexní urologickou péči pro muže i ženy včetně prevence nádorových onemocnění. Zdravotní péče o pacienty je poskytována s důrazem na individuální potřeby pacientů a na spolupráci pacientů s lékaři. Zaměřujeme se nejen na léčbu běžných urologických onemocnění, ale také na řešení specifických problémů jako jsou inkontinence žen, opakované záněty, erektilní dysfunkce, andropauza a zvláště i na nádorová onemocnění. Disponujeme vybavením pro komplexní poskytování urologické péče včetně ultrazvuků, cystoskopů i videocystoskopů, uroflowmetrie i přístrojů pro urodynamická vyšetření.

Přijímáme nové pacienty a základní ambulantní péče je hrazena těmito zdravotními pojišťovnami:

  • Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP 111)
  • Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (VoZP 201)
  • Oborová zdravotní pojišťovna (OZP 207)
  • Zdravotní pojišťovna Škoda (209)
  • Pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (ZPMV ČR 211)
  • Revírní bratrská pokladna - zdravotní pojišťovna (RBP 213)
  • Česká průmyslová pojišťovna (ČPZP 205)

K objednání můžete využít online formulář nebo telefonní kontakt 608 827 761 nebo e-mailovou adresu ambu(zavináč)uroklinikum.cz