Chci se objednat

Nádory penisu

Nádor penisu se nejčastěji vyskytuje mezi 50. až 80. věkem života. Častěji se objevuje v zemích, kde není prováděno odstranění předkožky (obřízka) v dětství z náboženských důvodů. V České republice se ročně zachytí méně než 100 nových případů.

Nádory nejčastěji postihují předkožku a žalud penisu. V počáteční fázi se nádor projevuje jako zarudlá ploška na žaludu nebo na předkožce, která postupně přechází ve zvětšující se výrůstek nebo naopak ve vředovitě vyhlížející ložisko. „Není-li nádor včas odstraněn, pokračuje v růstu a postupně může zachvátit celý žalud nebo i penis, případně se může rozšířit i do tříselných lymfatických uzlin," vysvětluje MUDr. Monika Purmová z UroKlinikum.

„Nádory penisu nepatří mezi častá onemocnění, pokud se objeví, je nutné je začít včas řešit," upozorňuje MUDr. Purmová z UroKlinikum.

Příčinou vzniku nádorů jsou zřejmě opakované záněty v předkožkovém vaku, které můžou být způsobené zúženou předkožkou. V případě, že má nádor vzdálené metastázy pacienti většinou umírají do dvou let. Pokud jsou postižené lymfatické uzliny, pětileté přežití je cca 30 %, bez postižení pětileté přežití 80 %.

„V případě podezření na nádor provádíme nejprve odběr vzorku tkáně z podezřelého ložiska, který umožní stanovení přesné diagnózy a potvrzení nebo vyloučení nádoru," popisuje proces MUDr. Purmová.

Nádor penisu se dá odstranit i laserem

Léčba pak závisí na velikosti nádoru – je-li nádor zachycen včas, je možné jeho odstranění laserem či jiným šetrným způsobem, aniž by byl penis zásadním způsobem poškozen nebo zkrácen. „U větších nádorů již obvykle musíme odstranit nádor i s částí penisu nebo dokonce s penisem celým. Je tedy velmi důležité, aby pacient v případě podezřelého nálezu kontaktoval včas zkušeného urologa – může tak předejít nutnosti pro muže velmi nepříjemného operačního zákroku, případně snížit jeho dopady," upozorňuje lékařka UroKlinikum Praha.

Rakovina prostaty na prvním místě

V UroKlinikum řešíme i další nádorová onemocnění. Rakovina prostaty stojí všeobecně na prvním místě a představuje nejčastější nádorové onemocnění u mužů. Česká republika dokonce patří v přepočtu na počet obyvatel na nejvyšším místě v přepočtu s pacienty s nádory ledvin„Často se setkáváme také s nádory močového měchýře či nádory varlat," dodává MUDr. Purmová.
 
Také u urologických problémů je důležitá prevence. V rozvinutých zemích platí toto pravidlo: muži starší 50 let mají svého urologa. Lékař provádí vyšetření a pacientovi se nabírá krev na zjištění hladiny PSA (prostatického specifického antigenu), na základě nálezů je pak možné stanovit riziko přítomnosti rakoviny prostaty i jeho vzniku v budoucnu. V ČR toto zatím není běžné, muži se zde zatím nenaučili chodit pravidelně k urologovi na preventivní prohlídky.
 
Urologické potíže řešíme v UroKlinikum diskrétně, pečlivě a vždy s profesionálním přístupem k pacientovi. Pokud máte problémy, neváhejte kontaktovat UroKlinikum co nejdříve. Naši zkušení odborníci vás vyšetří, poradí a zajistí optimální postup.