Chci se objednat

Cirkumcize - obřízka

Obřízka: jednoduchý a nebolestivý výkon. Při zákroku se odstraní část předkožky, nebo celá předkožka, která je zúžená. To pak nemocnému vadí při běžné hygieně eventuelně při pohlavním styku. V UroKlinikum zajišťuje zákrok zkušený tým lékařů a sester.

Obřízka u mužů se provádí z důvodu nemožnosti či obtížnosti přetáhnout předkožku za žalud penisu, obnažit žalud penisus. Toto onemocnění se nazýva latinsky "phimosis," česky fimóza ev. klasicky "kukla."

Fimóza může způsobovat poruchy erekce, zánětlivé afekce v oblasti žaludu penisu a v extremních případech i zhoubný nádor penisu.

V UroKlinikum provádí obřízku MUDr. Stolz. Zákrok je ambulantní a pacient po něm odchází domů.

Operační odstranění fimózy se nazývá cirkumcize, obřízka. Tu lze provést ambulantně v pouze místním znecitlivění na našem operačním sále.

Z jakých důvodů se obřízka provádí?

 • zdravotních
 • hygienických
 • rituálních
 • nebo na přání pacienta

Kdy zvažovat obřízku?

Indikací jsou obtíže spojené s přílišnou těsností předkožky. Mezi další důvody patří:

 • obtížná erekce
 • sexuální problémy většinou ve smyslu předčasné ejakulace nebo erektilní dysfunkce
 • opakované záněty
 • obtížné přetažení předkožky. V tomto případě se pak pacient špatně vyšetřuje při podezření na karcinom žaludu a může se přehlédnout rakovina
 • akutní zaškrcení penisu (paraphimosis) a další

Jak se operace provádí?

Cirkumcize může být celková, kdy se odstraní celá část předkožky, nebo částečná (parciální), kdy se odstraní pouze jizevnatá, zúžená část předkožky.

„Po desinfekci předkožky a po nasednutí místního znecitlivění se uvolní předkožkový vak, skalpelem se snese přebytečná kůže, která způsobila zúžení předkožky. Atraumatickým vstřebatelným stehem (nevyžaduje odstranění stehů - stehy se cca za 10-14 dní samy rozvolní a vypadnou) se provede sešití obou listů předkožky za účelem optimálního kosmetického efektu,“ vysvětluje MUDr. Josef Stolz, primář UroKlinikum.

Výsledným efektem je penis bez přebytečné předkožky s odhaleným žaludem, v případě celkové obřízky. U částečné obřízky, lze předkožku částečně přetáhnout skrze žalud penisu.

Obřízka se provádí ze zdravotních i hygienických důvodů. V UroKlinikum provádíme vyšetření i konzultace.Obřízka s analgetikem

V určitých případech nelze provést operaci v lokální anestezii a je doporučena operace v celkové anestezii, obvykle na urologickém lůžkovém oddělení nemocnice.

V UroKlinikum se výkon provádí na sále a po zákroku odchází pacient důmů. Pro omezení nepříjemných pocitů během zákroku doporučujeme pacientům inhalační analgetikum ENT. Toto analgetikum zamezuje vnímání bolesti. Je možné jej využít při vyšetření a chirurgických zákrocích.

V rámci předoperačního vyšetření je vhodné provést kontrolní vyšetření krve na eventuální poruchy srážlivosti krve.

 

Proč na obřízku?

1. Obřízka je hygienická

Pod předkožkou se hromadí smegma, což je bílý produkt složený převážně z odloupnutého epitelu, buněčné tkáně produktu mazových žláz pohlavního orgánu. Smegma je ideálním místem pro růst bakterií, což následně může způsobovat nepříjemný zápach. Po obřízce nemají šanci bakterie šanci.

2. Vliv na sexuální život

Obřízka nemá vliv na sexuální výkon. Muži se často domnívají, že jim obřízka způsobí újmu při pohlavním styku, tato domněnka ale nebyla potvrzena.

3. Problém pro diabetiky

Diabetici mívají problém s častým výskytem zánětu předkožky.

 

Výhody zákroku

 • nenáročnost výkonu (lze provést i ambulantně)
 • dobrý a trvalý efekt
 • zlepšení sexuálního života
 • lepší hygiena

Po zákroku

Po provedení obřízky a bezprostředně po výkonu a několik dnů (obvykle jeden týden) se doporučuje nevykonávat výraznější fyzickou námahu, zvedání a přenášení těžších břemen a zavazadel, posilování, silové sporty, koupání v bazénech a přírodních koupalištích, návštěvu sauny.

Kontrolní vyšetření bývá za 7 až 10 dnů.

Zvažujete obřízku? Neváhejte nás kontaktovat. Rádi vás objednáme na konzultaci. Objednejte se do UroKlinikum nezávazně ZDE.