Chci se objednat

Předčasná ejakulace

Předčasná ejakulace (PE) je odborný termín, který používáme pro situace, kdy dochází k ejakulaci (výronu semene) záhy po začátku pohlavního styku (dle přesné definice do 1 minuty), aniž by ji muž dokázal oddálit. Byť se nejedná o onemocnění, které by ohrožovalo život, jeho důsledky na psychický stav muže a pohlavní život páru jsou velmi závažné.

Koho ohrožuje předčasná ejakulace?

Jedná se o poměrně častý problém - předpokládáme, že postihuje až 15 -20 % mužů v sexuálně aktivním věku.

Předčasná ejakulace postihuje hlavně mladé muže na počátku sexuálního života. Příčiny ale mohou být i jiné než nedostatek zkušeností. Výjimkou nejsou ani muži v sexuálně aktivním věku, kteří často nejsou spokojeni s délkou své sexuální výdrže.

V UroKlinikum řešíme vaše problémy diskrétně a individuálně.

Malá výdrž při sexu může být také způsobena nízkou frekvencí pohlavních styků, úzkost v průběhu styku a obava z neuspokojení partnerky. Muži si na rychlou ejakulaci ale také mohou zvyknout, pokud má pohlavní styk v nepříjemných podmínkách jako je např. nevyhovující prostředí nebo ruch.

Příčiny předčasné ejakulace

Příčinu předčasné ejakulace přesně neznáme. Rozdělujeme ji na primární, která provází nemocného od prvního pohlavního styku a sekundární (druhotnou), která se objeví během do té doby bezproblémového sexuálního života muže.

Co ovlivňuje předčasnou ejakulaci:

1) Strach a úzkost, obavy z neuspokojení partnerky, problémy ve vztahu

2) Sexuální nadrženost z nízké frekvence pohlavního styku – např. na počátku sexuálního života nebo po delším odloučení partnerů

3) Zdravotní faktory – chronický zánět prostaty, zkrácena uzdička, zvýšená citlivost v oblasti penisu, psychické problémy pacienta, porucha 5-HT receptorů, obezita, porucha štítné žlázy, traumatizující sexuální zkušenosti,

4) Nevhodné podmínky – nedostatečné soukromí, negativní přístup ženy apod.

5) Stres z probouzejícího se miminka, které je v blízkosti páru

Stanovení diagnózy

„V mnoha případech je předčasná ejakulace sdružená s poruchami erekce a úspěšná terapie poruchy erekce vyléčí i předčasnou ejakulaci," říká MUDr. Monika Purmová z UroKlinikum.

Diagnóza se stanovuje na podkladě pacientovi zdravotní a sexuální anamnézy, komplexního urologického vyšetření. 

V UroKlinikum k terapii předčasné ejakulace používáme hlavně léky. Lék s účinnou látkou patří mezi tzv. inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI). Zvýšena hodnota serotoninu na synapsích „ejakulační kaskády" způsobuje nižší citlivost 5-HT receptorů a následně oddálenou ejakulaci během pohlavního styku.

V léčbě sekundární předčasné ejakulace se s úspěchem využívá tzv. behaviorální terapie a aplikace lokálních anestetických krémů. Konkrétní doporučení musí vycházet z pečlivého vyšetření.

Realita versus řešení předčasné ejakulace

Předčasná ejakulace představuje v intimním životě páru kolikrát větší problém než neschopnost muže dosáhnout erekce. Ženy si pak často říkají: Proč se muž nekontroluje, proč se nedokáže kontrolovat, nezajímá ho, jak se cítím, nezajímá ho mé potěšení? Proč je tak sobecký. Šokující ovšem je, že k lékaři zajde jen malé množství pacientů, které tato porucha trápí.

Předčasná ejakulace je dysfunkce, která významným způsobem dokáže negativně ovlivnit kvalitu života jinak „zdravého" nemocného. Trpíte-li tímto problémem, neváhejte se přijít poradit! V klidu, v soukromí a nezávazně probereme vaše problémy a všechny možnosti řešení. Využijte náš objednávací formulář ZDE.

Selhání erekce: problém, o kterém se často nemluví

Jiným problémem je selhání erekce. Ačkoliv o něm často nemluví, nejedná se vůbec o ojedinělý problém. Naopak, trvale nebo občasně se s ní potýká až 40 % mužů ve věku 35 až 60 let. Umí ale potrápit i dvacátníka.

Tuto dysfunkci mohou způsobit psychické příčiny a s přibývajícím věkem mají potíže organický základ. Mohou indikovat vysoký krevní tlak, cukrovku, ale i srdečně-cévní nemoci, jako například kornatění tepen. Tuto erektilní dysfunkci ale může způsobit i porucha topořivých těles, nervové soustavy či hormonální změny. „Nejlepší je prevence: vyvarovat se rizikovým faktorům, jako je kouření, alkohol, přejídání a další nešvary,“ radí MUDr. Monika Purmová z UroKlinikum.

Léčba poruch erekce

Pokud problémy přetrvávají, je žádoucí nechat situaci posoudit odborníkem. Základní podmínkou je správná diagnostika. Poruchy erekce se dají léčit těmito způsoby:

  • perorálně podávané léky nebo preparáty zvyšující přívod krve do topořivých těles
  • podtlaková pumpa
  • aplikace léků do močové trubice
  • injekční aplikace účinné látky přímo do topořivých těles
  • chirurgická řešení jako je trvalá implantace tzv. penilních protéz - implantátů
  • rázová vlna

UroKlinikum nabízí řešení poruch erekce rázovou vlnou.Nejpříjemnějším řešením je finančně dostupná a navíc bezbolestná metoda tzv. rázovou vlnou. Léčba je ambulantní a bezbolestná. „Spočívá v přiložení sondy podobné ultrazvuku na penis a do oblasti hráze pod varlaty. Sonda vydává piezo rázové vlny, které regenerují cévy, zvyšují průtok krve, a tím zlepšují prokrvení erektilních (topořivých) tělísek. Aplikace je téměř bezbolestná, jsou cítit jen mírné nárazy. Ošetření přístrojem Piezowave pacienti velmi dobře snášejí, analgetika nejsou potřeba,“ vysvětluje primář UroKlinikum MUDr. Josef Stolz.

Efekt rázové vlny se může dostavit už po první aplikaci a účinek přetrvává až 2 roky. Léčba pomocí rázové vlny zvyšuje prokrvení penisu a tím způsobuje dlouhodobé zlepšení erekce. Více informací o rázové vlně najdete ZDE.

V soukromí a v klidu vám navrhneme to nejlepší řešení. Objednejte se do UroKlinikum na e-mailu: ambu(zavináč)uroklinikum.cz nebo přes náš online formulář. Brzy se vám ozveme zpět.