Chci se objednat

Vasektomie (No-scalpel vasectomy) - mužská antikoncepce

Vasektomie je pokladáná za nejspolehlivější formu mužské antikoncepce. Jde o chirurgický zákrok, při kterém dojde k přerušení chámovodů. „Vasektomie je daleko šetrnější než chirurgická sterilizace žen," říká MUDr. Josef Stolz z UroKlinikum. 

Americká urologická společnost uvádí, že ve Spojených státech amerických se dělá každý rok 175-500 tisíc vasektomií.

Princip vasektomie 

Vasektomie spočívá v přerušení obou chámovodů, které provedeme na operačním sále UroKlinikum během krátkého operačního výkonu v místním znecitlivění (lokální anestezii). Tím zamezíme vstupu spermií do ejakulátu.

Pro koho je vasektomie vhodná?

Vasektomie je ideální volbou pro páry, které již mají děti a další potomky si již nepřejí, a přitom žena netoleruje hormonální či jiný typ antikoncepce či dokonce sterilizaci.

V UroKlinikum našim klientům nabízíme možnost vasektomie formou ambulantního výkonu trvajícího 30-40 minut, který provádíme v lokální anestezii na našem operačním sále.

„Vasektomie je daleko šetrnější než chirurgická sterilizace žen," říká MUDr. Josef Stolz z UroKlinikum.

Co čeká pacienta před zákrokem?

Nejdříve důkladný pohovor s lékařem. „Zhodnotí se zdravotní stav pacienta, proberou se důvody, které ho vedou k vasektomii a součástí je samozřejmě vyšetření zevního genitálu," vyvětluje MUDr. Josef Stolz, primář Urologické kliniky UroKlinikum.

Pokud nemá muž zásadní kontraindikace, nebo neužívá léky, které ředí krev, nepotřebuje další vyšetření a může se objednat na zákrok.

Jak probíhá operační výkon vasektomie?

Po dezinfekci zevního genitálu se vyhmatá část chámovodu. Místo se následné znecitliví lokální anestezií. Z drobného vpichu provedeným specialním nástrojem se  vypreparuje část chámovod, který se přeruší a oba jeho konce se uzavřou - obvykle stehem a koagulací.

Ranka v kůži je obvykle tak malá, že není potřeba ji dále uzavřít stehem. Obdobným způsobem se postupuje na druhé straně šourku. Výkon obvykle nepřesáhne 30-40minut. Během výkonu je klient při vědomí, maximálně cítí na šourku mírný tah, ale nikoli bolest.

No-scalpel vasectomy je oproti klasické vasektomii šetrnější metoda a odpadá nutnost šít kůži šourku a následně s odstupem stehy vyndávat.

Po operaci doporučujeme 24 hodinový relativní klid, avšak poté bez významného pracovního omezení.

Má pacient nějaká omezení po zákroku?

Několik dní po zákroku je pacientovi doporučen šetřící režim. „To znamená, že se pacient nemusí omezovat v běžných činnostech nebo zaměstnání. Pracovní neschopnost se řídí charakterem zaměstnání. Obvykle jeden týden se doporučuje nevykonávat výraznější fyzickou aktivitu, zvedání těžkých věcí, posilování, silové sporty, koupání v bazénech a přírodních koupalištích a návštěvu sauny," radí MUDr. Stolz.

Jak se ověřuje efekt vasektomie?

Doporučujeme za 5 až 7 týdnů od výkonu provést vyšetření ejakulátu (spermiogram) k potvrzení absence živých spermií v ejakulátu. Do té doby je nutná jiná forma antikoncepce během pohlavního styku.

Co se děje v zevním genitálu po zákroku?

Některé muže často od možnosti vasektomie odradí pocit nebo někde mylně uvedená informace, že se jim po zákroku budou zvětšovat varlata, v nichž se budou hromadit spermie. To ale není pravda. Velikost varlat zůstává stejná. Muži zůstává také stejná schopnost libida, erekce a ejakulace. Mění se pouze množství ejakulátu, které je o cca o 4/5 % menší a nejsou v něm už spermie.

Kontroly po zákroku

Kontrolní vyšetření bývá 7 až 10 dnů po zákroku. V odstupu 6 až 8 týdnů doporučujeme k ověření efektu výkonu a nepřítomnosti spermií v ejakulátu spermiogram. Po obdržení negativního výsledku (v ejakulátu nebyly nalezeny vitální spermie) přináší tento výsledek definitivní jistotu zajištění sterility. Další kontroly nebývají nutné.

Kolik stojí vasektomie?

Vasektomie není hrazena v UroKlinikum z veřejného zdravotního pojištění. Cena zahrnuje výkon bez použití skalpelu, lokálním anestezii (ENT) a pooperační kontrolu. Celý ceník UroKlinikum najdete ZDE.

V UroKlinikum řešíme i další mužské obtíže

Naši specialisté v UroKlinikum jsou odborníci, kteří ctí diskrétnost. Disponujeme vybavením pro komplexní poskytování urologické péče včetně ultrazvuků, cystoskopů i videocystoskopů, uroflowmetrie i přístrojů pro urodynamická vyšetření. Naše fungování je založeno na inovacích a zavádění novinek.

Potřebujete vyřešit jiné mužské obtíže? UroKlinikum se zaměřuje i na léčbu běžných urologických onemocnění a řeší i specifické problémy, jako jsou erektilní dysfunkce či nádorová onemocnění

Objednejte se na diskrétní vyšetření a konzultaci přes online formulář nebo zavolejte na tel. +420 608 827 761. Rádi vám najdeme vhodný termín.