Chci se objednat

Zúžená předkožka - Fimóza

Předkožka je tvořena dvěma listy jemné kůže penisu, která za částečně nebo úplně zakrývá žalud a za normálních okolností ji lze volně přes žalud přetáhnout.

Po narození je předkožka obvykle částečně přichycena k žaludu, toto přichycení se však postupně během prvních let života uvolňuje, takže předkožku lze nakonec volně přes žalud přetáhnout.

V průběhu života může docházet ke změnám předkožky, které se projevují ztrátou její elasticity, případně jejím zúžením. V případě, že předkožku nelze vzhledem k zúžení přetáhnout přes žalud, hovoříme o tzv. fimóze. Tento stav je obvykle komplikován opakovanými záněty předkožky a žaludu, protože muž nemůže udržovat dostatečnou hygienu v této oblasti. V této situaci je obvykle nutno zvážit provedení tzv. obřízky (odborně cirkumcize), kdy je zúžená část předkožky odstraněna. Jedná se o nevelký operační zákrok, který je možné provést i ambulantně, mohou však nastat i komplikace. Proto by měl být výkon proveden pečlivě a odborníkem s určitými zkušenostmi.

Nejlepší prevencí těchto potíží je dodržování hygieny penisu a předkožky po dobu celého života. Je však třeba říci, že ani tak nelze zúžení předkožky ve všech situacích předejít – trpí jí častěji například muži s cukrovkou.

Nebezpečná je situace, kdy muž zúženou předkožku přetáhne před žalud, zúžená předkožka se však v této pozici zachytí a nelze ji vrátit zpět přes žalud. Vede to k velkým bolestem, otoku a postupem času i k ztrátě prokrvení žaludu. V této situaci by měl muž neodkladně vyhledat urologa, který provede nezbytné ošetření.

 

Další onemocnění předkožky: kondylomata, záněty, nádory

Předkožka může onemocnět i jinými chorobami. Mohou se na ní objevit výrůstky (tzv. kondylomata), která jsou virového původu a zřejmě se přenášejí pohlavním stykem. Je možné je odstranit operační cestou, laserem nebo speciální mastí. Předkožku mohou postihovat záněty, ty se projeví zarudnutím, svěděním a bolestí předkožky nebo i žaludu. Stav je možno řešit předpisem masti s protizánětlivým účinkem a zvýšením hygieny.

V oblasti předkožky mohou vzniknout i nádory, které se nejprve projevují jako zarudlé ložisko, později jako výrůstek nebo vřed. Podrobnosti můžete najít v příslušné kapitole.

Trpíte-li některými z výše zmíněných problémů, neváhejte kontaktovat naše odborníky, rádi vám poradí, navrhnout další postup a případný zákrok provedou.