Chci se objednat

Nález krve v moči

Nálezu krve v moči je třeba vždy věnovat velkou pozornost. Může se jednat o tzv. mikrohematurii, kdy krev je zjištěna laboratorně, případně makrohematurii, v tomto případě pacient vidí krev v moči pouhým okem. To značí problém! Je potřeba bez otálení navštívit lékaře, a to i v případě, když tento stav velice rychle vymizí.

Krev v moči může doprovázet pálení, řezání, kdy se zřejmě jedná o infekci močových cest, v takovém případě není důvod k panice. Je to velice častý jev. Potíže vyřeší obvykle předpis antibiotik a zvýšený příjem tekutin. V případě, že má pacient bolesti břicha a bolesti v zádech v oblasti ledvin a již samotná bolest donutí pacienta navštívit lékaře, jedná se nejpravděpodobněji o ledvinovou koliku. Krev v moči bez jiných příznaků, která se objeví jen jednorázově, může značit i rakovinu ledvin, močových cest. „I když se krev v moči projeví jen jedenkrát, doporučuji navštívit lékaře a nechat se vyšetřit,“ radí MUDr. Monika Purmová, lékařka z Urologické kliniky UroKlinikum.

Kdy zbystřit:

1.)    Objevíte krev v moči

2.)    Jednorázově máte krev v moči, opakovaně objevíte krev v moči

3.)    Kouříte a máte v krev v moči. U kuřáků je riziko rakoviny močového měchýře mnohonásobně vyšší než u ostatní populace

„Příčiny nálezu krve v moči mohou být různé, od zKrev v moči může značit i nádorová onemocnění ledvin. Nechte se vyšetřit v UroKlinikum.ánětů, přes kameny v močových cestách až po nezhoubné zvětšení prostaty. Příčinou však mohou být i velmi nebezpečná nádorová onemocnění, jako jsou nádory močových cest nebo ledvin,“ vysvětluje MUDr. Monika Purmová z UroKlinikum.

 

Čím může být nález krve v moči způsoben?

Za nález v krve v moči může infekce, traumata, úraz, nachlazení, ale například i intenzivní fyzická zátěž. Co je ale nejdůležitější: krev v moči může znamenat také nádorové onemocnění. V tomto případě pacient nemá žádné jiné příznaky. „Krev v moči je varující příznak a je nutné tento stav ihned řešit. Jedině včasná diagnóza umožní léčbu směřující k vyléčení,“ varuje MUDr. Purmová.

Jak probíhá vyšetření v UroKlinikum?

Na vyšetření není nutné nosit moč. Pacient dostane nádobku a vymočí se na toaletách kliniky. Lékař s pacientem probere anamnézu a provede vyšetření. Podle potřeby se provede analýza a USG (ultrazvukové) vyšetření. „Jelikož zobrazovací metody (ultrazvuk, CT, magnetická rezonance) nejsou dost přesné na odhalení drobných nálezů, je nutné doplnit vyšetření cystoskopem,“ vysvětluje MUDr. Purmová. U žen používáme v UroKlinikum tzv. rigidní cystoskop a u mužů flexibilní, tj. ohebný nástroj. Jelikož ženy mají rovnou močovou trubici, nepřináší flexibilní nástroj pro ně žádný benefit. Vyšetření není bolestivé. Toto vyšetření lze podstoupit v inhalační anestezii

Co je cystoskopie?

Po dezinfekci genitálu a použití znecitlivujícího gelu se zavede přes močovou trubici do močového měchýře špičkový jemný cystoskop a lékař prohlédne močový měchýř, který je plněn fyziologickým roztokem.

UroKlinikum spolupracuje se smluvními zdravotními pojišťovnami, které hradí základní ambulantní péči: Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP 111), Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (VoZP 201), Oborová zdravotní pojišťovna (OZP 207), Zdravotní pojišťovna Škoda (209), Pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (ZPMV ČR 211), Revírní bratrská pokladna - zdravotní pojišťovna (RBP 213).

V případě, že jste si všimli krve v moči, neváhejte nás kontaktovat. Objednat se můžete na e-mailové adrese: ambu(zavináč)uroklinikum.cz nebo ZDE.


Diskuze k článku

Máte-li k článku nějaký dotaz nebo komentář, podělte se s námi. Budeme rádi za všechny vaše podněty. Příspěvek vytvoříte stisknutím tlačítka “Vložit příspěvek”.

Vložit příspěvek

Zde vložte příspěvek

Přezdívka bude zobrazena u příspěvku.
E-mail zadejte v případě, když vyžadujete odpověď.Buďte první, kdo komentuje tento článek.