Chci se objednat

Kameny v ledvinách a močovém měchýři

Kameny nebo konkrementy v močových cestách mohou být různého původu. Nejčastější jsou oxalátové (šťavelanové) konkrementy, kalciumfosfátové a konkrementy z kyseliny močové. Dále jsou to konkrementy, které vznikají na podkladě infekcí – říkáme jim infekční – a na podkladě genetické poruchy: t.j. xantinové, cistinové. Kameny se dají také rozdělit podle toho, zda jsou vidět na RTG snímku, nazýváme je pak rengenkontrastní, semikontrastní a nekontrastní.

Jaké mohou být příčiny vzniku kamenů v močových cestách?

 • dlouhodobě nízký příjem tekutin
 • dlouhodobě zvýšený příjem živočišných bílkovin a solí
 • střevní onemocnění: Crohnova nemoc, resekce střeva atd.
 • různé poruchy ledvin
 • vrozená metabolická onemocnění: např. cystinurie
 • genetická predispozice
 • endokrinní onemocnění (hyperparathyreosa)

Jaké mohou být příznaky ledvinových kamenů?

„Kameny se mohou projevit náhle vzniklou prudkou bolestí," říká MUDr. Monika Purmová z UroKlinikum.

„Kameny se mohou projevit náhle vzniklou prudkou bolestí, obvykle v bederní krajině, která někdy vyzařuje do podbřišku. Hovoříme pak o ledvinné kolice,“ říká MUDr. Monika Purmová z Urologické kliniky UroKlinikum.

Pacient je většinou opocený, má pocit na zvracení, někdy rovnou zvrací. Může se objevit i krev v moči, zvýšená teplota až horečka. Pociťuje bolest ve všech polohách, tj. nemůže najít úlevovou polohu. Bolest je většinou tak úporná, že pacient již sám vyhledá lékařskou péči.   

Jak vyšetřujeme pacienta s podezřením na močové kameny?

Základem vyšetření je rozhovor s pacientem a běžné klinické vyšetření včetně vyšetření moči. Pro stanovení diagnózy je obvykle nutné doplnit vyšetření ultrazvukem a rentgenologické vyšetření většinou CT. Výhodou je, že při CT vyšetření z důvodu kamenů se nemusí podávat kontrastní látka a můžou ji podstoupit i alergici na kontrastní látku.

Jak léčíme kameny v močových cestách?

Možnosti léčby jsou různé. Rozdělujeme na konzervativní postup a chirurgický postup. „Konzervativní postup aplikujeme hlavně u kamínků menší velikosti, které nezpůsobují bolesti. Pacient nemá teplotu a konkrement ledvinu neblokuje," vysvětluje MUDr. Purmová.

Chirurgické řešení:

 • Extrakorporální litotrypse: rozbití kamínku rázovou vlnou
 • Ureterorenoskopie: odstranění konkrementu přes močovou trubici
 • Perkutánní extrakce konkrementu: odstranění konkrementu vpichem do ledviny
 • Otevřená operace 

Jakou metodu lékař zvolí, je závislé na poloze kamenu, velikosti a na obtížích pacienta. Dále záleží, zda má daný pacient určitou predispozici ke vzniku konkrementů.

Prevence = metafylaxe močových kamenů

„Doporučuji zdravou pestrou stravu bohatou na zeleninu a vlákniny. Příjem soli se doporučuje cca 4-5g/denně. Pozor na skrytou sůl v potravinách, ta se započítává také," vysvětluje lékařka UroKlinikum. Vhodné je také zařazovat vápník do stravy, doporučená dávka je 1-1,2g/denně. Dále lékařka radí snížit příjem živočišných bílkovin a snížit BMI, pokid je vysoké, a v neposlední řadě je důležitý pohyb. 

V UroKlinikum řešíme urologické problémy diskrétně a šetrně.

V případě opakovaného výskytů konkrementů je vhodné podstoupit metabolické vyšetření a nastavit specifickou metafylaxi dle výsledků.

Konkrementy, které prošly močovodem, již pacient vymočí. Tomu může zabránit např. zvětšená prostata.

V případě, že pacientovi zůstává v měchýři větší množství moče, může vzniknout kámen i v měchýři. To se stává většinou při zvětšené prostatě a u neurogenních onemocnění v případě, kdy je v močovém měchýři cizí těleso, většinou katetr. Tyto konkrementy se řeší chirurgicky: buď přes močovou trubici nebo při extrémně velikých konkrementech, které měří i několik cm, je šetrnější řez do močového měchýře. Vždy je ale pak vhodné řešit i příčinu, proč daný konkrement vznikl. 

Máte urologické problémy? Rádi vás objednáme na diskrétní a precizní vyšetření do UroKlinikum. Využít můžete online formulář nebo e-mail: ambu(zavináč)uroklinikum.cz  

Zdravotní pojišťovny hradí v UroKlinikum základní ambulantní péči. Spolupracujeme s těmito pojišťovnami:

 • Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP 111)
 • Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (VoZP 201)
 • Oborová zdravotní pojišťovna (OZP 207)
 • Zdravotní pojišťovna Škoda (209)
 • Pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (ZPMV ČR 211)
 • Revírní bratrská pokladna - zdravotní pojišťovna (RBP 213)