Chci se objednat

Inkontinence

Co je inkontinence moči? Může se objevit i u mužů?

Inkontinence moči, tedy potíž s udržením moči, se u mužů objevuje nejčastěji v souvislosti s předchozí operací prostaty nebo močového měchýře. Hovoříme pak o stresové inkontinenci.

V některých případech může inkontinence doprovázet některá onemocnění prostaty, močového měchýře a močové trubice. Úniku moči v těchto případech obvykle předchází úporné nucení na močení, které pacient nedokáže překonat. V těchto případech hovoříme o urgentní inkontinenci.

Dalším typem inkontinence je tzv. inkontinence z přetékání, kdy je únik moči známkou přeplněného močového měchýře. Tento stav je známkou onemocnění prostaty nebo močové trubice.

Neschopnost udržet moč je obvykle známkou závažného onemocnění močových cest a vždy vyžaduje léčbu. Máte-li problémy s udržením moči, neváhejte vyhledat naši pomoc. Naši odborníci vás pečlivě vyšetří a navrhnou správnou léčbu.

 

Jak léčíme inkontinenci moči u mužů?

U mužů se získanou stresovou inkontinencí po operaci prostaty dostává během prvního roku jednoznačně přednost konzervativní léčba před léčbou operační. Fyzioterapie společně s medikamenty často do jednoho roku inkontinenci zcela odstraní nebo významně potlačí.

U pacientů s přetrvávající inkontinencí je léčba složitější, u vyššího stupně pak spíše operační. Injekční operace je nejjednodušší, ale nejméně účinnou metodou. V poslední době se nejvíce používá injekčně podaný kolagen pod sliznici močové trubice. Cílem je uzavřít průsvit močové trubice a zastavit tak únik moči, aniž by se zabránilo vymočení. Jde o bezpečnou, dobře tolerovanou, snadno opakovatelnou léčbu. Je však nutno podotknout, že účinnost této léčby je limitována, a navíc má s časem tendenci klesat.

Jinou možností léčby jsou smyčkové, respektive slingové operace a implantace umělého svěrače. Smyčkové operace způsobují tlakem v oblasti na hrázi, pod šourkem, mechanickou kompresi a brání tak úniku moči. Úspěšnost se pohybuje nad 75 %. Mužský sling se podle dosavadních zkušeností jeví jako dobrá alternativa k umělému svěrači, který je ve světě považován za standardní řešení přetrvávající inkontinence moči u muže po odstranění prostaty. Výhodou slingu jsou pořizovací náklady, které jsou několikanásobně menší než u umělého svěrače. Implanatce slingu nebo umělého svěrače však může mít určitá rizika. Mezi nejvážnější patří mechanické poškození se ztrátou funkce svěrače, infekce v terénu kolem svěrače, případně eroze vyvolaná tlakem na stěnu močové trubice, opět s nutností chirurgické revize. Je zde i riziko ne zcela plné kontinence a možnost chirurgické revize, včetně nutnosti odstranění umělého svěrače v průběhu prvních let po implantaci z důvodu zmíněných komplikací.

Máte-li problémy s udržením moči, neváhejte kontaktovat naše odborníky. Provedou pečlivé vyšetření a zajistí správnou léčbu.


Diskuze k článku

Máte-li k článku nějaký dotaz nebo komentář, podělte se s námi. Budeme rádi za všechny vaše podněty. Příspěvek vytvoříte stisknutím tlačítka “Vložit příspěvek”.

Vložit příspěvek

Zde vložte příspěvek

Přezdívka bude zobrazena u příspěvku.
E-mail zadejte v případě, když vyžadujete odpověď.Buďte první, kdo komentuje tento článek.