Našli jste si bulku? Objednejte se hned na vyšetření

Našli jste si bulku? Objednejte se hned na vyšetření

Nádorové onemocnění varlat nejčastěji postihuje dvě skupiny mužů: mladé muže okolo 18, 20 let a pak muže kolem 50 let. Pro své zdraví mohou však udělat i něco sami – každý měsíc si pravidelně samovyšetřit varlata a díky tomu odhalit změny tvaru, velikosti, nárůst bulky, samotné objevení bulky.

„Když si muž najde na šourku v oblasti varlat bulku, měl by se hned objednat na urologii a maximálně do týdne zajít na vyšetření. Na základě vyšetření lékař rozhodne, co dál. Laik nedokáže stav vyhodnotit," říká primář UroKlinikum MUDr. Josef Stolz.

Vyšetření je včetně ultrazvuku, netrvá déle než 10–15 minut a je bezbolestné. „Na základě tohoto vyšetření lékař na 99 % sdělí pacientovi, zda je vše v pořádku či nikoliv,“ vysvětluje MUDr. Stolz a dodává: „I zde platí, že čím dříve je problém odhalen, tím vyšší pravděpodobnost, že bude choroba vyléčitelná. Proto je lepší přijít desetkrát zbytečně, než jednou nepřijít a promeškat šanci na uzdravení z vážné nemoci.“

V tomto případě mohou pacienti přijít rovnou na urologické pracoviště, tedy bez doporučení obvodního lékaře, a na základě předchozího objednání na urologické pracoviště. UroKlinikum nabízí těmto pacientům brzké termíny v několika dnech.