Poruchy erekce u diabetiků

Poruchy erekce u diabetiků

Jsou poruchy erekce u diabetiků častější než v běžné populaci? V jakém věku se s nimi setkáváte – objevuje se problém u diabetiků dříve?

Počet lidí v populaci s onemocněním diabetu má vzrůstající tendenci. Až 30-95 % pacientů s diabetem má erektilní dysfunkce. Ty se u nich můžou projevit dříve. Také jejich potíže můžou být mnohem závažnější.

Jak souvisí diabetes s erektilní dysfunkcí?

U cukrovky jsou potíže s erekcí z důvodu postižení cév a nervů. Cukrovka postihuje jemné cévy a nervy. Následně nebo již v kombinaci s psychickou nepohodou, či již z důvodu toho, že se pacient cítí nemocný, nebo je vyvolaná frustrací s neschopností pohlavního styku. Často je dalším přidruženým faktorem nízký testosteron.

Může být erektilní dysfunkce varovným signálem, poukazujícím na možný diabetes, o kterém pacient dosud nevěděl?

O erektilní dysfunkci můžeme mluvit, když pacient není schopný delší dobu (minimálně 6 měsíců) udržet nebo dosáhnout erekci dostatečně dlouhou dobu potřebnou k uspokojivé sexuální aktivitě. Samozřejmě může se stát, že to bude v důsledku ještě nediagnostikované cukrovky. Nicméně jestli pacient pravidelně absolvuje preventivní prohlídky u praktického lékaře, cukrovka by měla být odhalena.

Liší se možnosti léčby erektilní dysfunkce u diabetiků a běžné populace? Jak léčba u diabetiků probíhá a v čem je specifická?

Léčba erektilní dysfunkce se od běžné populace příliš neliší. Nicméně velmi často již nereaguje na léky zlepšující kvalitu erekce. U diabetiků je potřeba důsledně dodržovat doporučení: Zdravě se stravovat, hlídat cholesterol, mít dostatek fyzické aktivity, nekouřit a snažit se snížit nadváhu. Nedodržením výše uvedených opatření se nejen zhorší základní onemocnění, ale následně se zhorší i kvalita erekce.

Mohou diabetici užívat volně dostupné doplňky stravy podporující erekci nebo by se měli vždy poradit s lékařem?

Obecně v případě, že pacienti s diabetem mají erektilní dysfunkci je vhodné navštívit lékaře. Potíže jsou většinou hůře léčitelné než u běžné populace a také se může stát, že čím víc přípravků pacient vyzkouší neúspěšně, o to větší podíl bude mít na dysfunkci psychická složka. V případě nákupu léků přes internet, nelze s určitostí říct, co vlastně pacient kupuje a léky můžou i uškodit. Nemluvě o tom, že na předpis jsou léky levnější.