Nález krve v moči

Nálezu krve v moči je třeba vždy věnovat velkou pozornost. Množství krve v moči může být různé, čemuž odpovídá i vzhled moči. Někdy se jedná o pouhé lehké zabarvení moči do červena, jindy může být moč sytě červená nebo dokonce obsahovat i krevní sraženiny. Přítomnost krve v moči může být doprovázena jinými příznaky, jako jsou bolesti v zádech či v podbřišku, pálení při močení nebo jiné problémy s močením, ale může se objevit i z plného zdraví bez jakýchkoliv dalších potíží. Významná je skutečnost, že nález může doprovázet velmi závažná onemocnění a jejich riziko není nižší ani v případech, kdy červené zbarvení moči brzy vymizí nebo kde není doprovázeno bolestmi.

Příčiny mohou být různé, od zánětů přes kameny v močových cestách až po nezhoubné zvětšení prostaty. Příčinou však mohou být i velmi nebezpečná nádorová onemocnění, jako jsou nádory močového měchýře nebo ledvin. Krev v moči je pak významným varujícím příznakem, který často umožní včasnou diagnózu i účinnou léčbu směřující k vyléčení.

Nemocný, který zachytí krev v moči, by proto měl vždy urychleně navštívit urologa. Ten provede pečlivé vyšetření, jehož rozsah závisí na dalších faktorech a nálezech.

V případě, že jste si všimli krve v moči, neváhejte nás kontaktovat. Zajistíme rychlé a pečlivé vyšetření našimi odborníky, kteří stanoví diagnózu a navrhnou další postup.

Důležité odkazy

Oční klinika Neovize BrnoVýskyt nádorů prostaty v ČRO erekci na stránkách PfizerOčná klinika NeoVízia BratislavaOční klinika DuoVize Praha