Urologická ambulance

Komplexní odborná ambulantní urologická péče na jednom místě právě pro Vás

Urologické zdraví je dar,
             o který je třeba pečovat

Média o nás

Přečtěte si, co média zveřejnila o naší klinice a o našich lékařích.

média o nás - UroKlinikum Prahamédia o nás - UroKlinikum Praha

 • Jaká barva moči je zdravá?

  Určitě si každý z vás všiml, že barva moči se mění v závislosti na denní době, množství přijatých tekutin i na tom, co jste snědli. Na to, jaká barva moči je „zdravá“ jsme se zeptali MUDr. Josefa Stolze, primáře kliniky UroKlinikum.

  Celý článek si můžete přečíst zde:

  https://www.hledamzdravi.cz/jaka-barva-moci-je-zdrava/

 • Trápí vás záněty močového měchýře? Vyzkoušejte několik osvědčených rad

  „Akutní forma zánětu vzniká jako okamžitá a náhlá reakce na infekci v močových cestách. Jeho léčba pomocí antibiotik trvá obvykle 3 až 5 dní. Současně je nutný pobyt v teple a dostatečný přísun tekutin. Důležitá je ale i prevence vzniku zánětu. Zvláště ženy, u kterých se objevují záněty opakovaně, by měly dbát na dostatečný přísun tekutin a některá další opatření, například močení ihned po pohlavním styku, dodržování hygieny zevního genitálu a podobně,“ vysvětluje MUDr. Josef Stolz, MBA, primář urologické kliniky UroKlinikum Praha.

  Celý článek si můžete přečíst zde:

  http://veda-a-technika.eurozpravy.cz/veda/220609-trapi-vas-zanety-mocoveho-mechyre-vyzkousejte-nekolik-osvedcenych-rad/

 • Vasektomie: pánové, máte na to koule?

  „V dnešní době se vasektomie provádí s pomocí lokální anestezie, pacient tedy během zákroku necítí žádnou bolest. Operatér malým řezem na šourku odhalí chámovody, které ve dvou místech podváže a přestřihne. Oba jejich konce uzavře, obvykle stehem a koagulací, a vrátí do šourku. Celá operace trvá zhruba půl hodiny, provádí se ambulantně a ve většině případů nevyžaduje následnou hospitalizaci,“ vysvětluje Josef Stolz, primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha. Stejnou dobu trvá i komplexní urologické vyšetření před samotným zákrokem. Existuje rovněž varianta provedení zákroku bez skalpelu. Ta je oproti klasické vasektomii šetrnější, navíc odpadá nutnost šít kůži šourku a s odstupem času vyndávat stehy.

  Celý článek si můžete přečíst zde:

  https://www.flowee.cz/zdravi/4069-vasektomie-panove-mate-na-to-koule

 • Zdravý močový měchýř: Vyhoďte tanga a dejte pozor na prochladnutí

  Zánět močových cest potká alespoň jednou za život každou druhou z nás. Právě tato část organismu je totiž u žen náchylnější k různým infekcím a onemocněním. Čeho byste se měla vyvarovat?

  Přinášíme osm hlavních zásad, kterým byste měla věnovat pozornost. Obzvlášt, pokud jste se už s infekcí močových cest potkala. Obecně je ale vždycky dobré, věnovat pozornost prevenci.

  1) "Dbejte na to, abyste od pasu dolů neprochladla. Nesedejte si tedy na studené povrchy a dobře se oblékejte. Obzvlášť ve studeném podzimním a zimním počasí je vhodné nosit dlouhá trika a dlouhé svetry, které kryjí záda v oblasti ledvin. Při sezení venku pomůže i šátek omotaný kolem pasu nebo košile zastrčena do kalhot. Podbřišek a ledviny není třeba přehřívat, ale chránit před odkrytím," říká Marcela Čechová, lékařka urologické kliniky UroKlinikum Praha.

  Celý článek si můžete přečíst zde:

  https://zena.aktualne.cz/zivotni-styl/zdravy-mocovy-mechyr-vyhodte-tanga-a-pozor-na-prochladnuti/r~abdca96c130a11e89efbac1f6b220ee8/?redirected=1521978269

 • I jedno noční močení může signalizovat zdravotní problém

  MUDr. Josef Stolz, lékař Urologické kliniky FN v Motole a primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha je členem České i Evropské urologické společnosti, účastní se odborných kongresů a od roku 2015 působí coby lékařský konzultant ambasády USA v Praze.

  Existuje způsob, jak se účinně vyhnout stále se vracejícím zánětům močových cest?

  Zánět rozhodně nepřecházejte. Tím si totiž můžete způsobit závažnější zdravotní komplikace, jako je například poškození ledvin. Neváhejte s návštěvou lékaře a o svých problémech s ním mluvte. Vedle užívání léků, které vám předepíše lékař, se snažte trávit co nejvíce času v teple. Důležitá je ale už samotná prevence vzniku zánětu. Neustále dbejte na dostatečný přísun tekutin. Ten vám pomůže s pravidelným vyprazdňováním a tím pádem i odplavením choroboplodných zárodků. V zimě noste teplé oblečení, především na spodní části těla. Nezadržujte moč zbytečně dlouho a choďte často na záchod.

  Jaká vyšetření a léky se na záněty běžně používají?
  Často se doporučuje zajišťovací chemoprofylaxe neboli dlouhodobé užívání minimální dávky chemoterapeutika. V každém případě je nutné důkladné vyšetření, jež zahrnuje vyšetření moči, stěry z močové trubice, u žen z pochvy, ale i vyšetření samotné močové trubice a měchýře.

  Celý článek si můžete přečíst zde:

  https://www.denik.cz/zdravi/nad-zanetem-mocovych-cest-se-nevyplati-mavnout-rukou-20180208.html

 • Nesestouplé varlátko může způsobit nesprávný vývoj spermií

  O tomto problému se příliš často nemluví, přesto není zase tak neobvyklým jevem, jak by se mohlo zdát. S vadou zvanou kryptorchizmus se rodí zhruba 4 % donošených a až 20 % nedonošených chlapečků.

  Nesestouplé varle je vrozenou vadou

  Nesestouplé varle je nejčastější vrozenou vadou mužského genitálu (zevního pohlavního ústrojí). Varle se během těhotenství zakládá vysoko v břiše mužského plodu a postupně sestupuje tříselným kanálem do šourku.

  Tento sestup pokračuje dále i po narození, měl by být dokončen nejpozději do věku šesti měsíců. Pokud se tak nestane maximálně do jednoho roku dítěte, je namístě problém řešit, jinak hrozí poškození zárodečných buněk (spermií) a později neplodnost. U dětí postižených různým stupněm retence varlete se podle odborníků v dospělosti až dvacetkrát zvyšuje možnost rakoviny varlete.

  „V případě, že varle úplně chybí, mluvíme o agenezi varlete. Většinou se tak děje pouze na jedné straně, pouze zhruba v 15 % případů nesestoupí oboustranně. Příčinou může být nedostatečná hladina testosteronu, porušená hormonální signalizace mozku nebo mechanická překážka v dráze sestupu, např. tříselná kýla nebo úzký tříselný kanál,“ vysvětluje MUDr. Josef Stolz, MBA, urolog a primář UroKlinikum Praha.

  Celý článek najdete v příloze a také si ho můžete přečíst zde:

  https://www.maminka.cz/clanek/nesestouple-varlatko-muze-zpusobit-nespravny-vyvoj-spermii

   

 • Knírem proti rakovině: Prostatu nejlépe chrání prevence

  Patnáct set úmrtí ročně. Takovou bilanci má rakovina prostaty, kterou každý rok onemocní v České republice na sedm tisíc mužů. Samovyšetřením nelze onemocnění odhalit, preventivní prohlídkou ovšem ano, jak připomíná i každoroční charitativní událost Movember. Muži si během listopadu nechávají narůst knír, aby upozornili na nebezpečí a zejména prevenci tohoto mužského onemocnění.

  Celý článek najdete zde:
  https://www.denik.cz/zdravi/knirem-proti-rakovine-prostatu-nejlepe-chrani-prevence-20171103.html

 • Na slovíčko s odborníkem na téma: Opakované záněty

  Otázka:
  Marie P., Olomouc

  Často bojuji se záněty močového měchýře. Jak se jim vyhnout?

  Odpověď:
  MUDr. Josef Stolz, MBA

  Se zánětem močového měchýře se potýkala zhruba každá druhá žena, některé údaje ale uvádějí dokonce až 70 procent všech žen. Přibližně 15 procentům z nich se záněty vracejí opakovaně. Kromě odborné léčby je v takovém případě důležitá i samotná prevence vzniku zánětu. Jestliže se u vás záněty objevují opakovaně, neustále dbejte na dostatečný přísun tekutin. Ty vám pomohou s pravidelným vyprazdňováním a tím pádem i odplavením choroboplodných zárodků, které se díky tomu neudržují na stěnách močového měchýře. Za stejným účelem jezte brusinky, které zamezují vzniku infekce. V zimě noste teplé oblečení, především na spodní části těla. Nezadržujte moč zbytečně dlouho a choďte často na záchod. Platí i po sexu - bezprostředně po pohlavním styku pomůžete močením odplavit většinu bakterií z močové trubice.

 • Časopis Betynka: MUŽSKÁ záležitost

  O tomto problému se příliš často nemluví, přesto není zase tak neobvyklým jevem, jak by se mohlo zdát. S vadou zvanou kryptorchismus se rodí zhruba 4 % donošených a až 20 % nedonošených chlapečků. 

  Náš roční syn má stále nesestouplé jedno varlátko.

  Absolvovali jsme vyšetření u pediatra i urologa. Po provedení ultrazvuku nám lékař sdělil, že pravé varlátko vůbec nikde nevidí a doporučil nám neotálet s operací. Zákrok prý bude proveden laparoskopicky a během něj se musí varlátko nejprve nalézt a vyšetřit -pokud nebude funkční, tak se odstraní, v opačném případě posune dolů. Mám obrovský strach, aby syn neměl třeba celoživotní následky, i když mě lékaři uklidňují, že pokud se problém okamžitě vyřeší, mělo by být vše v pořádku,“ svěřila se nám se svými obavami pětatřicetiletá Veronika.

  JE TU PROBLÉM

  Nesestouplé varle je nejčastější vrozenou vadou mužského genitálu (zevního pohlavního ústrojí). Varle se během těhotenství zakládá vysoko v břiše mužského plodu a postupně sestupuje tříselným kanálem do šourku. Tento sestup pokračuje dále i po narození a měl by být dokončen nejpozději do věku šesti měsíců. Pokud se tak nestane maximálně do jednoho roku dítěte, je namístě problém řešit, jinak hrozí poškození zárodečných buněk (spermií) a později neplodnost. U dětí postižených různým stupněm retence varlete se podle odborníků v dospělosti až dvacetkrát zvyšuje riziko rakoviny varlete. 
  „V případě, že varle úplně chybí, jde o takzvanou agenezi varlete. Většinou se tak děje jen na jedné straně - pouze zhruba v 15 % případů nesestoupí oboustranně. Příčinou může být nedostatečná hladina testosteronu, porušená hormonální signalizace mozku nebo mechanická překážka v dráze sestupu, například tříselná kýla nebo úzký tříselný kanál,“ vysvětluje MUDr. Josef Stolz, MBA, urolog a primář UroKlinikum Praha.

  POZOR NA SPERMIE!

  Kryptorchismus se obvykle diagnostikuje již při prvním vyšetření, kdy lékař pohmatem zkontroluje genitál chlapečka. Příznaky jsou zcela jednoznačné - v šourku obvykle na jedné straně není žádný hmotný obsah. 
  Nesestouplé varle může způsobit nesprávný vývoj spermií kvůli rozdílným teplotám v těle a v šourku. Teplota těla je totiž pro dozrávání spermií příliš vysoká, proto je důležité, aby varlata sestoupila do šourku, kde je teplota nižší, tedy optimální. Sestup varlat se z tohoto důvodu musí často kontrolovat, a to každý měsíc po prvním čtvrtroce věku chlapce.

  ČÍM DŘÍVE, TÍM LÉPE

  Pokud nedojde k sestupu varlátka do šesti měsíců od narození, je nutné pomocí vyšetření zjistit příčiny, nejlépe na ultrazvuku.

  „Ke konci prvního roku je již totiž možné zjistit změny ve snížení počtu buněk. Většinou varlata sestoupí do prvního roku, pak už je spontánní sestup nepravděpodobný. Léčbu je dobré zahájit již po desátém měsíci věku a problém by měl být vyřešen maximálně do dvou let věku chlapce. Pokud se vadu nepodaří do této doby odstranit a varlata jsou stále mimo šourek, dojde k úplnému poškození a spermie se v něm nevytvářejí. Způsobí to tedy neplodnost. Také hrozí poranění varlete při tupém úderu proti stydké kosti a torze varlete (otočení varlete a zaškrcení přívodných cév),“ varuje MUDr. Josef Stolz.

  JE OPERACE NUTNÁ?

  Ortel lékařů, že jejich malinký chlapeček musí už v tak nízkém věku na operaci a následně zůstat několik dní v nemocnici, je pro maminky velmi bolestnou představou plnou obav. Jenže bohužel, operace je ve většině případů jediné řešení. Prvním krokem v léčebném postupu je zjistit, kde přesně se nesestouplé varle nachází. Pokud „uvízlo“ blízko šourku a krevní testy ukážou nízkou hladinu hormonu testosteronu, je možné podstoupit hormonální léčbu. Do těla se pak dodává hormon, který se snaží tělo „nabudit“ k produkci testosteronu. Pokud se takto nepovede donutit varle k sestupu, musí se přistoupit k operačnímu zákroku, který se provádí v závislosti na poloze varlete. 
  V případě, kdy je lokalizované v třísle (což je nejčastější typ kryptorchismu), se varle operačně „stáhne“ do správné polohy, kde se zafixuje. V případě, že varle zůstalo v dutině břišní, obvykle se laparoskopicky odstraňuje z důvodu nefunkčnosti nebo nemožnosti ho stáhnout do šourku, či z důvodu krátké cévní stopky a potenciálního rizika karcinomu varlete v budoucnosti. 
  Po operaci lékaři malého pacienta pečlivě sledují až do úplného zhojení, odeznění otoku a vstřebání stehů. Při následných pravidelných kontrolách se pak hlídá poloha a velikost varlete.

  Co je kryptorchismus?

  Primární typ : Varle se zastavilo na cestě svého sestupu (retence varlete), nebo vycestovalo mimo cestu svého normálního sestupu (např. stehno, protilehlá strana šourku) - pak se jedná o ektopii varlete, případně varle zcela chybí, jelikož zaniklo už během nitroděložního života (pak jde o tzv. anorchii).

  Sekundární typ: U varlete původně sestouplého během růstu dochází později k samovolnému vzestupu ze šourku. Toto se může stát například po operaci tříselné kýly, kdy je semenný provazec přitažen jizvou, častěji však přirozeným růstem za určitých anatomických podmínek.

   

   

 • Časopis Moje psychologie: Na slovíčko s odborníkem na téma: Rady NA LISTOPAD

  Otázka:
  Zdena, 45 let

  Přednedávnem byla mému manželovi diagnostikována rakovina prostaty. Stěžoval si na bolesti zad, přisuzoval je ale ke každodennímu sezení v kanceláři. Časté moření zase odůvodňoval nachlazením. Snažila jsem se mu říct, že by to mohlo být něco vážnějšího, ale nikam s tím nešel. Teď se nemůže s rakovinou smířit a jen leží doma. Můžete mi poradit, jak mu mám pomoci? Bojím se, že přijde i o práci.

  Odpověď:
  prof. MUDr. Marek Babjuk, Csc.

  Pokud se u muže prokáže zhoubný nádor na prostatě, není důvod panikařit nebo ztrácet naději. Současná medicína je natolik vyspělá, že může onemocnění zcela vyléčit, je-li zachyceno včas. Definitivní volba léčby závisí na řadě faktorů - na výsledcích testů nebo i na preferencích samotného pacienta. První možností léčby je operace spočívající v úplném odstranění prostaty, často současně i s odstraněním lymfatických uzlin. Druhou variantou je ozáření prostaty pomocí zevního zářiče nebo aplikací radioaktivních částic přímo do prostaty, tedy brachyterapie. V některých případech však lékař může nádor zprvu pouze sledovat a aktivní léčbu indikovat až tehdy, když se nádor zvětšuje. Díky řadě nových léčebných metod mají šanci na delší život i pacienti v pokročilých fázích onemocnění.

 • Zdravotnické noviny: Na barvě záleží

  „Jednoznačně nejčastějším příznakem karcinomu močového měchýře je nález krve v moči, tedy makroskopická hematurie, která se vyskytuje zhruba u 75 % pacientů. Krev v moči často není provázena dalšími příznaky, hovoříme pak o bezbolestné hematurii,“ říká prof. MUDr. Marek babjuk, Csc., přednosta Urologické kliniky 2. LF UK a Fn v Motole, vedoucí lékař kliniky Uroklinikum a předseda Urologické společnosti ČLsJeP.

  * Cílem probíhající kampaně „Na barvě záleží“ o hematurii je zejména prevence rakoviny močového měchýře. Proč právě tyto zhoubné nádory se dostaly do centra pozornosti odborné veřejnosti?

  Zhoubné nádory močového měchýře patří mezi nejčastější nádorová onemocnění. Celosvětově jim patří mezi nádory deváté místo, u českých mužů je to dokonce místo šesté. Za posledních třicet let došlo k dvojnásobnému zvýšení výskytu tohoto onemocnění. V roce 1990 byly nádory měchýře zachyceny u 12,54 pacientů ze 100 000 osob, zatímco v roce 2014 to bylo již 20,77. V absolutních číslech to znamená, že roce 1990 bylo v ČR zachyceno 1300 nových případů nádorů močového měchýře, v roce 2014 již 2186. I přes tyto nepříznivé skutečnosti se o nádorech močového měchýře na veřejnosti příliš nehovoří, což je i jedním z důvodů pro uskutečnění zmíněné kampaně. Jde nám hlavně o to, upozornit laickou i odbornou veřejnost na existenci tohoto onemocnění, na etiologické faktory i nejčastější příznaky.

  * Jaké jsou první příznaky rakoviny močového měchýře?

  Jednoznačně nejčastějším příznakem karcinomu močového měchýře je nález krve v moči, tedy makroskopická hematurie, která se vyskytuje zhruba u 75 % pacientů. Krev v moči často není provázena dalšími příznaky, hovoříme pak o bezbolestné hematurii. Dalšími příznaky, mnohem vzácnějšími, může být zvýšená dráždivost močového měchýře projevující se častým nucením na močení, někdy i bolestivým. Mohou se objevit i bolesti v podbřišku nebo v zádech v důsledku retence moči nebo hydronefrózy u pokročilých nádorů.

  * Proč je trend zvyšování výskytu tohoto onemocnění natolik dynamický?

  Jak již jsem zmínil, incidence v posledních desetiletích v rozvinutých zemích včetně ČR prudce stoupala, od počátku nového tisíciletí však můžeme pozorovat určitou stabilizaci, kdy nových případů nepřibývá, ale ani zásadně neubývá. Je to zřejmě v důsledku zlepšování životního prostředí i boji proti kouření. Naopak v rozvojových zemích pozorujeme prudký vzestup zachycených případů. Důvodem je prodlužování života, paradoxně zlepšování životní úrovně i globalizační trendy včetně přesunu reklamních aktivit tabákového průmyslu. Celosvětově tak počet nových případů stále strmě stoupá.

  * Je incidence karcinomu močového měchýře v některých oblastech ČR vyšší než v jiných?

  Podle statistických dat je v rámci ČR nejvyšší v Praze, Plzeňském, Libereckém a Ústeckém kraji, s incidencí nad 21 případů na 100 000 osob. Mezikrajové rozdíly ale nejsou nějak dramatické. Příčinu mezikrajových rozdílů ale přesně neznáme, asi to nějak souvisí s životním prostředím, respektive s procentem kuřáků v populaci.

  * Existují rizikové skupiny pacientů pro toto onemocnění i z hlediska pohlaví a věku? A jakou roli sehrává životní styl?

  Obecně lze konstatovat, že muži jsou až třikrát více ohroženi rakovinou močového měchýře než ženy. Nádor se nejčastěji vyskytuje u osob nad 65 let věku, může se ale objevit i u mladých jedinců, zcela výjimečně dokonce i u dětí. Nejohroženější skupinou, které hrozí postižení rakovinou močového měchýře, jsou jednoznačně kuřáci. Kouření cigaret zvyšuje riziko vzniku rakoviny močového měchýře až šestkrát. Kuřáci mají navíc větší riziko agresivnějších forem onemocnění. Když se jedinec rozhodně přestat s kouřením, po jednom až čtyřech letech jeho riziko onemocnění klesá, a to až o 40 procent. Nádory měchýře jsou tak hned po nádorech plic druhým nejvýznamnějším nádorovým onemocněním spojeným s kouřením. Pozitivní je na tom skutečnost, že známe faktor, jehož eliminací můžeme riziko vzniku nádoru zmenšit – u nádorů měchýře tak hraje významnou roli primární prevence, tedy omezování aktivního i pasivního kouření.

  * Zvyšuje riziko onemocnění významně i nějaký další negativní faktor kromě kouření?

  Kouření je jednoznačně nejvýznamnějším faktorem. Určitou roli může hrát i profesní zátěž lidí pracujících v průmyslu, zejména jde o textilní, kožedělný, chemický a tiskařský průmysl, při zpracovávání gumy a ropy a při výrobě pneumatik. Jednou z ohrožených skupin jsou také například řidiči z povolání či automechanici. Hlavní roli zde hraje dlouhodobé vystavení účinkům kancerogenních látek. Tyto vlivy se však již podařilo díky modernizaci výroby zásadním způsobem minimalizovat, takže hrají podstatně menší roli než kouření. Prokázána je i souvislost se schistosomiázou, což je parazitární onemocnění, které se vyskytuje v subtropických a tropických oblastech, nejčastěji v Egyptě, kde je vůbec nejvyšší incidence i mortalita v důsledku karcinomu močového měchýře.

  * Jsou, kromě boje proti kuřáctví, nějaké další reálné možnosti prevence?

  Omezení aktivního, ale i pasivního kouření hraje v primární prevenci v podmínkách ČR klíčovou roli. Prokázané průmyslové kancerogeny již byly eliminovány v minulosti a schistosomiáza se naší země netýká. Uvažujeme samozřejmě i o sekundární prevenci. V souvislosti s nádory měchýře v tuto chvíli nikde na světě neprobíhají plošné státem organizované screeningové programy a ani se o nich v nejbližší době neuvažuje. Perspektivně by screening přicházel v úvahu selektivně v rizikových skupinách, hlavně u kuřáků, případně v některých profesních skupinách. V každém případě však platí, že člověk, u kterého se objeví hematurie, by měl být pečlivě a co možná nejdříve vyšetřen urologem. I dnes se bohužel setkáváme s případy, kdy se pacient dostává na urologii s několikaměsíčním zpožděním, někdy bohužel nejen svou vinou.

  * Do jaké míry se u nás daří záchyt onemocnění v časnějších fázích, než tomu bylo vminulých desetiletích?

  Dostupná data to úplně jednoznačně neprokazují, zdá se mi však, že v posledních letech, díky osvětovým programům a fungující zdravotní péči, se daří zkrátit dobu mezi vznikem příznaků a správně stanovenou diagnózou. Věřím, že se to promítne i do klesající mortality.

  * Stoupá u nás spolu s incidencí rakoviny močového měchýře i úmrtnost na toto onemocnění?

  Úmrtnost na nádory močového měchýře naštěstí zůstává po dlouhou dobu víceméně stabilní. Její vzestup byl mírný i v letech výrazného zvyšování incidence. Snižování úmrtnosti je samozřejmě naším hlavním cílem do budoucna.

  * Jaké jsou aktuální možnosti léčby rakoviny močového měchýře ve srovnání s léčbou v 90. letech? A jaký je výhled možností léčby v budoucnu?

  Klíčové principy léčby rakoviny močového měchýře se za posledních třicet let zásadně nezměnily. Došlo ale k rozvoji a zlepšování metod, které používáme. U povrchových a lokálně pokročilých nádorů zůstává klíčovou léčba operační. Zásadním způsobem se podařilo inovovat endoskopické instrumentarium používané k diagnostice nebo endoskopické operační léčbě povrchových nádorů. Umožňuje nám lepší identifikaci nádorových ložisek, například díky technologii NBI, tedy „narrow band imaging“, fluorescenčnímu zobrazení, ale i díky zlepšení kvality a rozlišení obrazu. Nástroje nám umožňují přicházet s novými technikami endoskopické resekce, například „en-bloc“ resekcí. Zkušenosti s velkými počty léčených pacientů přinesly lepší výsledky radikálních operací, konkrétně hovořím o radikální cystektomii s derivací moči, kde se pomalu začínají uplatňovat méně invazivní postupy, jako jsou robotické operace. Pozitivním vývojem prochází i intravezikální chemoterapie u povrchových nádorů a zdá se, že nové techniky instilace spojené s působením tepla (intravezikálnítermochemoterapie) zvyšují účinnost aplikovaných cytostatik, konkrétně mitomycinu C.

  * Máte u léčby karcinomu močového měchýře ještě nějaká další „horká želízka v ohni“?

   

  Hodně si slibujeme od nových léků na principu protinádorové imunoterapie, které využívají přirozené schopnosti organismu bojovat s nádorovými buňkami. Po desetiletí jsme využívali a dále využíváme intravezikální aplikaci BCG vakcíny jako prevenci recidiv povrchových nádorů. Nově zaznamenáváme pozitivní výsledky systémově aplikovaných PD-1 a PD-L1 inhibitorů. V řadě zemí jsou již registrovány do druhé linie u generalizovaných nádorů, tedy po selhání systémové chemoterapie, v relativně blízké budoucnosti lze očekávat jejich vstup i do linie první. V současné době probíhají studie hodnotící jejich aplikaci v adjuvantní indikaci po radikální cystektomii u lokálně pokročilých nádorů či dokonce jako prevence progrese a recidiv u vysoce rizikových povrchových nádorů. Na těchto studiích se účastní i řada urologických pracovišť v ČR a všichni jsme zvědavi na jejich výsledek, mohl by do značné míry změnit stávající praxi.

 • Odborník radí: Budíte se kvůli močení? Možná máte vážný problém!

  Možná vám močení v noci přijde zcela běžné. Opak je ale pravdou, zdravý člověk by totiž potřebu močit přes noc mít neměl – tedy pokud před spaním nepijete víc než půl litru tekutiny. Že to neděláte, a přesto několikrát do noci odbíháte na toaletu? Pak čtěte dál, noční močení čili nycturie totiž může představovat důvod pro návštěvu urologa.

  Pokud několikrát v noci běháte „na malou“, je pravděpodobně něco v nepořádku. U mužů může být nycturie způsobena zvětšenou prostatou. Co když je ale prostata v pořádku, a co pak vlastně způsobuje časté noční močení u žen? Odpovědí může být víc, nejčastěji se ale jedná o dva problémy – zánět nebo hyperaktivní měchýř.

  „Obecně lze říci, že noční močení není úplně v pořádku. Závisí na frekvenci, četnosti nykturií. Lze říci, že lze tolerovat jedno, maximálně dvě noční močení. Samozřejmě závisí na délce spánku, přijmu tekutin a eventuálně i typu léku, které člověk užívá,“ říká MUDr. Josef Stolz, primář urologické kliniky UroKlinikum v Praze, a dodává: „v případě, že se v noci kvůli potřebě močit budíte pravidelně a více než 1 až 2krát je na čase navštívit lékaře-urologa. Samozřejmě je nutno odlišovat stav, kdy se vzbudíte v důsledku nějakého rušivého vlivu – hlasitého zvuku, dotyku, zvuku pravidelně projíždějící noční tramvaje, popřípadě trpíte poruchou spánku – a když už jste vzhůru, tak se jdete ‚pro jistotu‘ už i vymočit. Pokud ale žádná taková příčina neexistuje, je třeba se mít na pozoru – i jedno močení v noci může signalizovat zdravotní problém.“

  Mezi vážnější příčiny nycturií patří cukrovka, noční polyurie (pacientovi se tvoří více moči v noci než přes den) či nádor močového měchýře či prostaty. Častějším důvodem však bývá zánět či tzv. hyperaktivní močový měchýř. V tom případě by se u vás ale vyskytovalo časté nutkání na močení i přes den. Obecnou normou je pro člověka jít na toaletu zhruba 7krát za 24 hodin. Pokud toto číslo překročíte, je pravděpodobně něco špatně a měli byste se objednat k urologovi. Abyste si ušetřili jednu návštěvu u lékaře, vyplňujte si tři dny takzvanou pitnou a mikční kartu, jejíž vzor najdete například na internetu. Zanesete do ní informace o tom, co a kolik toho přes den vypijete, stejně tak kolikrát jste byli na WC. Lékař z těchto informací poměrně přesně umí zjistit, kde je problém.

  Prevence proti nykturiím může být i v pouhé změně denního režimu. Rozhodně byste si neměli zvykat pít těsně před spaním, a to platí hlavně pro alkohol, kávu a energetické nápoje. Ideální je přestat s příjmem tekutin okolo 18. hodiny večerní.Velký vliv má samotný životní styl, tedy jak dlouhý a kvalitní spánek máte, jaké dodržujete stravovací návyky a jestli nejste příliš ve stresu. Záleží také na věku a celkovém zdravotním stavu. Vliv mohou mít i některé léky, které jako vedlejší účinek vyvolávají zvýšenou tvorbu moči.

  Pokud však nejste gravidní a máte s močovým ústrojím sebemenší problémy, navštivte lékaře i vy, i kdyby jen preventivně. Právě prevence vám totiž může zachránit život.

 • Problémy s močením? Pozor na rakovinu!

  Nejčastěji evidovaným nádorem močového ústrojí je rakovina močového měchýře. V České republice je u žen na třináctém a u mužů dokonce na šestém místě. V USA pak zabírá čtvrtou příčku v četnosti nádorových onemocnění a je třikrát častější u mužů než u žen. Je vám 40 let a výše? Pak je na čase být na pozoru!

  Nejrůznější druhy rakoviny už se dají označit jako civilizační onemocnění, kterých se lidstvo nemůže zbavit. Naštěstí pracují lékaři po celém světě na nových možnostech léčby a zachraňují tak rok od roku stále více a více lidí. Konkrétně rakovina močového měchýře se řadí mezi ty, které mají procento úspěchu léčby jedno z nejvyšších – a podílí se na tom i čeští urologové.

  Jak rakovinu poznat?

  Výraznější symptomy rakoviny močového měchýře jsou pozorovatelné až v druhé, pokročilejší fázi onemocnění. Patří sem nechutenství, hubnutí, anémie a nejčastější z nich – nález krve v moči, která zpravidla není provázena bolestí a objevuje se opakovaně. V některých případech může dokonce dojít k tvorbě krevních sraženin v moči. Ty mohou zabránit jejímu odtoku a následnému hromadění v močovém měchýři, což vede k přechodu do akutního stádia nemoci: pacient nemůže močit a má akutní bolesti v podbřišku se silným nutkáním na močení.

  Preventivní kontroly zachraňují životy

  I když nenajdete v moči krev, vyplatí se sledovat ostatní výše zmíněné příznaky, a především je nepodceňovat. Návštěva lékaře vás nic nestojí, naopak její odkládání by vás mohlo stát i život.  Na nádorové onemocnění močového měchýře může totiž upozornit i tak malá příměs krve v moči, která není vidět ani pouhým okem, proto je potřeba laboratorní vyšetření. Pokud je vám přes 40, měli byste na něj chodit pravidelně!

  Onemocnění se výjimečně může projevit i bolestmi v bederní oblasti: „Ty způsobuje moč nahromaděná ve vývodném systému nad močovým měchýřem. Vývod je uzavřen nádorem a moč tak nemůže protékat. V krajním případě může dojít až ke stavu, kdy ledviny nejsou schopné odpadní látky vyloučit, a tak dochází k infekci,“ upozorňuje profesor Marek Babjuk, vedoucí lékař pražské kliniky UroKlinikum.

  Atypická léčba má vysokou úspěšnost

  Zvláštním rysem nádorů močového měchýře je skutečnost, že některé nádory nemají typický vzhled. Z míst, která se zdají být podezřelá, je proto nutné odebrat vzorky. I ty je ale občas náročné určit, a to právě kvůli netypickému zbarvení či tvaru nádoru. Základním krokem při podezření na rakovinu močového měchýře je proto endoskopická operace prováděná přes močovou trubici. Výkon je odborně označován jako transuretrální resekce, zkráceně TUR, a díky němu se může stanovit diagnóza i následná léčba.

  Naštěstí zaznamenává obor urologie ohromný pokrok, který přináší inovace právě do léčby. Jednou z nich je takzvaná fluorescenční cystoskopie, jinak označovaná i jako fluorescenční zobrazení. Ta slaví ohromný úspěch, díky ní se totiž o zhruba 9 % snižuje riziko, že se nádor v budoucnu vrátí. „Před zákrokem se do močového měchýře zavede tenkou cévkou speciální látka hexcix. Operace pak probíhá za osvětlení modrofialovým světlem, díky kterému jsou postižená místa jasně viditelná – díky předchozí aplikaci hexcixu totiž během operace intenzivní červeně svítí, takže nádory lépe vidíme a můžeme je i přesněji odstranit,“ popisuje postup operace profesor Babjuk.

  Fluorescenční cystoskopie ale není jediná varianta léčby. Další a méně komplikovanou metodou je takzvané úzkopásmové zobrazení. „U této metody zlepšujeme viditelnost nádoru použitím pouze části světelného spektra při cystoskopii. Část světla je odfiltrována, což umožní větší zvýraznění barevného rozdílu mezi nádorem a okolní tkání. Tento způsob je jednodušší než fluorescenční cystoskopie, protože nevyžaduje podání látky do měchýře před operací,“ objasňuje rozdíly mezi oběma metodami profesor Babjuk.

  Čeští lékaři na špičce

  Díky oběma inovativním způsobům léčby se daří snížit riziko vrácení nádoru. Proto se snažte nepanikařit, pokud se u vás rakovina močového měchýře potvrdí. Procento úspěšnosti léčby je totiž oproti ostatním druhům rakoviny velmi vysoké, a to proto, že lze díky inovacím v oblasti urologie odstranit nádor v celém jeho rozsahu. V léčbě rakovin jsou navíc čeští lékaři vysoce úspěšní, proto do nich vložte svou důvěru a především – nevzdávejte to!

 • Musíte v noci na malou? Pozor, může za tím být cukrovka, nádor i zánět!

  Budí vás několikrát v noci to, že musíte „na malou“? Rozhodně byste to měli konzultovat s lékařem, protože to může být příznak cukrovky i dalších chorob a také si tím zaděláváte na potíže se srdcem!

  V noci byste měli především spát – a to tak kvalitně, abyste načerpali sílu a zregenerovali tělo i psychiku. Jakmile vás z tohoto osvěžujícího odpočinku cokoli vytrhuje, je to špatně. A pokud to je potřeba chodit na záchod, pak byste se s tím měli svěřit lékaři a hledat příčinu.

  Kdy už je to špatně

  Je opravdu tak zásadní, že v noci vstáváte a chodíte na toaletu? A kdy už je to problém? „Obecně lze říci, že noční močení – odborně označované jako nykturie – není úplně v pořádku. Závisí ale na četnosti. Během noci se moč zdravého člověka stává koncentrovanější, její produkce menší a měl by tedy nerušeně spát šest až osm hodin v kuse. Pokud vás ale vzbudí nutnost se vymočit víc než dvakrát za noc, pak rozhodně jděte k urologovi,“ říká MUDr. Josef Stolz, MBA, primář urologické kliniky UroKlinikum Praha.

  Musíte ale rozlišit, zda se vzbudíte právě jen kvůli nutkání jít na záchod, nebo vás vyruší chrápání partnera či hluk z ulice, a když už se proberete, tak se jdete vymočit. To je v pořádku. Velmi také záleží na věku, případných dalších nemocech a užívaných lécích, které mohou vyvolávat zvýšenou tvorbu moči. Na vině může být i stres, špatné stravovací návyky nebo to, že nejste zvyklí pravidelně a dostatečně dlouho spát. Muži by měli vyloučit problémy s prostatou. Samozřejmě se budí i ti, kteří před spaním hodně pijí nebo ženy, které jsou těhotné.

  Příčiny a následky nykturie

  Jaké zdravotní obtíže časté noční močení vyvolávají? „Nykturie jako taková může být způsobena zánětem či hyperaktivním močovým měchýřem, u mužů je častou příčinou zvětšená prostata. Příčinou bývá například i cukrovka, noční polyurie – tedy stav, kdy se vám v noci tvoří víc moči než přes den, ale také nádor močového měchýře či prostaty,“ varuje Josef Stolz. K nepříjemnému buzení někdy vede i prodělaný zánět močových cest či kámen měchýři – v důsledku těchto potíží mohlo dojít ke zmenšení objemu měchýře, a tudíž k častější potřebě ho vyprázdnit.

 • Na slovíčko s odborníkem na téma: Záněty močového měchýře

  Otázka:
  Jitka, Praha

  Často bojuji se záněty močového měchýře. Co s tím?

  Odpověď:
  MUDr. Josef Stolz, MBA

  Akutní forma zánětu vzniká jako okamžitá a náhlá reakce na infekci v močových cestách. Léčba pomocí antibiotik trvá obvykle tři až pět dní. Snažte se trávit co nejvíc času v teple. Pokud se u vás záněty objevují opakovaně, dbejte na dostatečný přísun tekutin. Ten vám pomůže s pravidelným vyprazdňováním, a tím pádem i odplavením choroboplodných zárodků, které se díky tomu neudrží na stěnách močového měchýře. Za stejným účelem jezte brusinky, které zamezují vzniku infekce. V zimě noste teplé oblečení, především na spodní části těla. Nezadržujte moč, choďte často na záchod. Platí to i po sexu - bezprostředně po pohlavním styku pomůžete močením odplavit většinu bakterií z močové trubice.

 • Koupání v přírodě: pozor na záněty močových cest!

  Koupání v přírodě je v létě krásné a byla by jistě škoda o něj přijít. Bohužel si ale mnoho žen neuvědomuje, že z něj může mít zdravotní problémy – kromě jiného třeba i zánět močových cest, který je právě v letním období velkým omezením. Je proto důležité znát zásady prevence a nepodcenit prvotní příznaky problémů, s počínajícími záněty močových cest si totiž dokážeme pomoci i samoléčbou.

  Snad každá žena prodělala alespoň jednou v životě zánět močových cest, i kdyby jen v té nejlehčí formě. A právě letní koupání může být pro ženskou část populace důvodem, proč se jim tento problém nevyhne. Venkovní teploty sice svádí k tomu lehnout si na celý den na trávu a pravidelně se do vody chodit osvěžit, přitom se však v našem těle množí na různých místech bakterie, které nám bez našeho vědomí mohou začít působit problémy.

  Za problémy mohou mikroorganismy

  „Nejčastějším onemocněním při koupání v přírodních nádržích jsou střevní a žaludeční potíže. Dalšími projevy spojené s koupací vodou mohou být různá horečnatá onemocnění a zánětlivá onemocnění uší a očí. Onemocnění z vody způsobují viry, bakterie či prvoci. Vždy je třeba zhodnotit kvalitu přírodní nádrže a vyhýbat se vodám evidentně znečistěným, dbát nařízení hygieniků a tam, kde to nedoporučují se nekoupat,“ říká MUDr. Marek Tůma z urologické kliniky UroKlinikum v Praze a upozorňuje kromě střevních problémy i na problémy s močovými cestami.

  „Záněty močových cest u žen jsou skutečně častější v letním období a jistá souvislost s koupáním především v přírodních nádržích být může.  Především u rizikových skupin jako jsou těhotné ženy, ženy s cukrovkou, močovými kameny nebo u osob se sníženou imunitou,“ dodává MUDr. Tůma. Problém tak může být například nošení mokrých plavek, které jsou viry, bakteriemi či prvoky nasáté. Mokré plavky navíc bývají pro intimní partie příliš studené a močové cesty proto snadněji prochladnou. U mužů tento druh onemocnění tak častý není, mají totiž delší močovou trubici, což snižuje pravděpodobnost vzniku infekce. Vyústění se u nich nenachází tak blízko konečníku, který je častým zdrojem bakterií způsobujících zánět. Většina infekcí močových cest je vyvolána bakteriemi, které se dostanou z okolí konečníku do močové trubice a odtud do močového měchýře

  Řešení je nasnadě – opravdu se vyplatí nepodceňovat radu, že byste se po koupání měli převléct do suchého. Pokud je v místě koupání k dispozici sprcha, využijte ji po každém výlezu z vody. „Klíčem k prevenci je také dostatečný pitný režim, zvláště v horkých letních dnech. Dále také pečlivá hygiena, především v souvislosti se sexuálními aktivitami,“ upozorňuje MUDr. Tůma.

  První pomoc zvládneme sami

  Pokud se u vás problémy s močovými cestami přeci jen objeví, je možné při lehčích formách zánětů začít samoléčbu bez nutnosti návštěvy praktického lékaře nebo urologa. „Většina infekcí močových cest u nerizikových skupin jsou naštěstí nekomplikované a postačí samoléčba – důležité je pít dostatek tekutin – minimálně 2-2,5 litru za den. Nejvhodnější jsou nesycené nápoje, voda nebo bylinné čaje. Naordinujte si také klidový režim. Další zásada je nezadržovat moč – při nutkání na močení je vhodné vymočit se okamžitě. V lékárně lze dnes koupit celou řadu podpůrných prostředků, například brusinky, brusinkové džusy a zmíněné bylinné čaje, případně je lze doplnit přípravky proti křečím a bolestem – například Rowantinexem. Je ale nutné poradit se s lékárníkem,“ dodává MUDr. Marek Tůma.

  Pokud při samoléčbě nedojde do 3 dnů ke zlepšení obtíží, měli byste navštívit lékaře. Pokud se u vás objeví bolest v bedrech, teploty, třes či krev v moči, bude pro vás nezbytná léčba antibiotiky či chemoterapeutiky. Záněty močových cest se tedy rozhodně nevyplatí podceňovat, při absenci jakékoliv léčby totiž mohou přejít až na ledviny, které se léčí velice špatně.

 • Časopis Blesk pro ženy: Proč musíme v noci na záchod

  Stává se vám, že čas od času v noci navštívíte toaletu? Většinou bývá všechno v pořádku. Důležité je odlišit, co za vaše „noční potulování“ může. „V noci se moč zdravého člověka stává koncentrovanější , její produkce je významně menší, měli bychom tedy vydržet nerušeně spát šest až osm hodin v kuse. V případě, že se v noci kvůli potřebě močit budíte pravidelně a víc než jednou až dvakrát, je načase navštívit lékaře - urologa. Samozřejmě je nutné rozlišit, jestli se vzbudíte v důsledku nějakého rušivého vlivu - hlasitého zvuku, dotyku, cinkání pravidelně projíždějící noční tramvaje, nebo jestli spíš netrpíte poruchou spánku, a když už jste vzhůru, tak si dojdete pro jistotu i na záchod. Pokud žádné takové příčiny vyšeho buzení neexistují, je třeba se mít na pozoru, protože i jen jedno noční močení může ignalizovat zdravotní problém,“ vysvětluje MUDr. Josef Stolz, primář urologické kliniky UroKlinikum Praha.

  Než tedy začnete svým častým nočním procházkám na toaletu připisovat nějakou závažnou chorobu, zamyslete se nejdřív nad tím, jestli za ně nemůže něco úplně jiného - jídlo a pití, těhotenství nebo menopauza.

 • Polovina Evropanů řeší na dovolených zdravotnický problém

  Zánět ledvin, močových cest a měchýře

  Teplé a vlhké počasí, nadměrné pocení, nedostatečná intimní hygiena nebo koupání v neznámé vodě probouzí mykózy, záněty a u žen vaginální infekce. Zejména v zemích Latinské Ameriky, Afriky a Asie hrozí parazitární nákazy z jezer, řek s pomalu tekoucí vodou, rybníků a močálů. WHO uvádí, že až 80 % všech akutních problémů turistů souvisí s kontaminací vody. Zatímco v Evropě se o kvalitě více než 21 000 míst ke koupání dočtete ve zprávě Evropské komise, v jiných světadílech takové informace často ani nenajdete. „Ženy jsou k zánětům močových cest náchylnější z důvodu odlišné anatomické stavby močového ústrojí, u mužů se nejčastěji objevují v souvislosti s problémy s prostatou. Avšak v akutní formě, která je reakcí na bakteriální infekci, postihuje toto onemocnění obě pohlaví stejně,“ říká MUDr. Josef Stolz, MBA, primář urologické kliniky UroKlinikum Praha. „Ledviny i močový měchýř jsou totiž velmi citlivé na déle trvající nedostatek tekutin, prudké změny teploty a vlhkost.“ Ve vodách tropického a subtropického pásma se vyskytují tzv. motolice, které čekají na vhodného hostitele, aby kůží pronikly do jeho těla. Pokud se „usadí“ v ledvinách, poškodí tkáně orgánů močového systému a vyvolají ledvinovou schistosomózu. Toto onemocnění může způsobit i selhání ledvin, léčbu je proto nutné zahájit co nejdříve, aby nedošlo k závažným komplikacím. Prevencí všech onemocnění ledvin a močových cest je dodržování pitného režimu, ochrana intimních partií před prochladnutím, vhodné (a suché) oblečení, pečlivá hygiena v souvislosti se sexuálními aktivitami, ale i dietní opatření.

 • Novinka v léčbě rakoviny močového měchýře - snižuje riziko návratu nádoru!

  Rakovina močového měchýře patří mezi nejzáludnější nádory, protože bývají diagnostikovány až v pozdějších fázích. Pro nemocné ale přichází dobrý zpráva. V České republice se testuje nový systém, který snižuje opakování nádorů, a tím chrání pacienty před úplným odstraněním měchýře.

  Rakovina močového měchýře je nejčastějším nádorem mořového ústrojí. V České republice je 6. nejčastějším nádorem u mužů a 13. u žen. A nemocných přibývá.

  Osmdesátiprocentní recidiva

  Rakovina močového měchýře se léčí tak, že se nádor endoskopicky odstraní přes močovou trubici. Bohužel až u 80% pacientů dochází k dalšímu vzniku karcinomu.

  „Jednou z možností, jak riziko recidivy snížit, je opakované podání cytostatika přímo do močového měchýře ,“ vysvětluje prof. MUDr. Marek Babjuk z kliniky Uroklinikum.

  Nový systém Synergo dokáže stěny močového měchýře ohřát na vyšší teplotu a cytostatika tak déle učinkují. Tím se sníží riziko recidivy nádorů i s ní spojená nutnost odstranění celého měchýře. „Nyní probíhá řada studií a jejich první výsledky jsou velmi nadějné,“ dodává Babjuk.

 • Vasektomie u mužů. Je to napořád?

  Muži dávají ženám v mnoha situacích přednost, a to i v antikoncepci. Vždyť hormonální tabletku pro nás ještě nevynalezli, brání se pánové. Jedno čistě mužské řešení se však nabízí, pro někoho je už ale samotné slovo vasektomie krajně nepříjemné. Pro jiné zase může být vítanou alternativou k prezervativům nebo ženské antikoncepci.

  Chirurgické přetnutí chámovodů

  Vasektomie označuje chirurgické přetnutí chámovodů, tedy trubici spojující nadvarle s močovou trubicí, jímž se zabrání ejakulaci, a tedy docílí mužovy sterilizace. Na sexuální život zákrok nemá vliv, muž je nadále schopen pohlavního styku a nijak neutrpí ani jeho „citlivost“. Navzdory předsudkům totiž vasektomie nesnižuje mužský sexuální výkon ani hladinu testosteronu. Medicína naštěstí od prvních pokusů o mužskou antikoncepci pokročila znatelně kupředu. Není tak již nutné opakovat postupy přírodních afrických národů, které nařezávaly močovou trubici za šourkem a otvor ucpávaly listím.

  Pomocí lokální anestezie

  „V dnešní době se vasektomie provádí s pomocí lokální anestezie, pacient tedy během zákroku necítí žádnou bolest. Operatér malým řezem na šourku odhalí chámovody, které ve dvou místech podváže a přestřihne. Oba jejich konce uzavře, obvykle stehem a koagulací, a vrátí do šourku. Celá operace trvá zhruba půl hodiny, provádí se ambulantně a ve většině případů nevyžaduje následnou hospitalizaci,“ vysvětluje MUDr. Josef Stolz, MBA, primář Urologické kliniky UroKlinikum Praha. Stejnou dobu trvá i komplexní urologické vyšetření před samotným zákrokem. Existuje rovněž varianta provedení zákroku bez skalpelu. Ta je oproti klasické vasektomii šetrnější, navíc odpadá nutnost šít kůži šourku a s odstupem času vyndávat stehy.

  Celý článek si můžete přečít zde: http://www.trendyzdravi.cz/medicina/vasektomie-u-muzu-je-to-naporad.html

 • Časopis Chvilka pro tebe: Nepříjemný společník

  Zánět močového měchýře v průběhu života prodělala každá druhá žena. Ještě horší je, že se toto bolestivé onemocnění rádo a často vrací.

  Podle studií až u 15 procent žen se stává stálým a neoblíbeným společníkem. U mužů se záněty močových cest objevují častěji až po 60. roce života v souvislosti s problémy s prostatou. „Urologické obtíže patří mezi témat,okterých se lidé stydí otevřeně hovořit. Často proto záněty přecházejí-a to rozhodně není správné. Může dojít třeba až k poškození ledvin,“ varuje MUDr. Josef Stolz, primář kliniky UroKlinikum.

  Co je způsobuje?

  Záněty močových cest postihují častěji ženy než muže z důvodu odlišné anatomické stavby močového ústrojí. Ženy mají kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem bakterií způsobujících zánět. Většina infekcí močových cest je vyvolána bakteriemi, které se dostanou z okolí konečníku do močové trubice a odtud do močového měchýře.

  Hodná bakterie?

  Infekce pálí a řeže, omezuje a dokáže pokazit plány i náladu. Kdo by řekl, že za touto nepříjemností stojí organismus mnohosetkrát menší než milimetr. Bakterie. Navíc bakterie, která pro naše tělo umí plnit i službu dobrou, pokud je tedy na správném místě - jmenuje se Escherichia coli. Tato bakterie způsouje 90% problémů s močovými cestami, přestože je nedílnou součástí naší střevní mikroflóry a je pro fungování organismu velmi prospěšná. Potíže nastávají v momentě, kdy se dostane z konečníku do oblasti močových cest.

  Příznaky

  • Pocit nutnosti močení, i když je močový měchýř prázdný
  • Pálení a bolesti při močení
  • Příliš časté močení
  • Bolest v podbřišku, pocit plnosti a tlaku
  • Někdy krev v moči
  Léčba
  Zánět močových cest a měchýře je velmi nepříjemný, ale pokud je včas a dobře léčen, nemusí být nebezpečný. „Akutní forma zánětu vzniká jako okamžitá a náhlá reakce na infekci v močových cestách. Jeho léčba pomocí antibiotik trvá obvykle 3 až 5 dní. Současně je nutný pobyt v teple a dostatečný přísun tekutin. Důležitá je ale i prevence vzniku zánětu. Zvláště ženy, u kterých se objevují záněty opakovaně, by měly dbát na dostatečný přísun tekutin a některá další opatření - například močení ihned po pohlavním styku.“ uzavírá odborník.

   

 • Časopis Chvilka pro tebe: 6 rad, jak uchovat močové cesty v klidu a zdravé od uroložky MUDr. Marcely Čechové z Uroklinikum
  • Dbejte na to, abyste od pasu dolů neprochladly. Nesedejte si tedy na studené povrchy a dobře se oblékejte. Uvědomte si, že i po teplém jarním dnu následuje ještě chladný večer. Vhodná jsou dlouhá trička a svetry, které kryjí záda v oblasti ledvin. Při sezení venku pomůže i šátek omotaný kolem pasu nebo košile zastrčená do klahot.
  • Pitný režim. Denně vypijte minimálně dva litry, neuškodí ani tři. Vodu můžete prokládat urologickými čaji, čaji z česneku,libečku, kopřiv, pampelišek, přesličky.
  • Posilujte svou imunitu dostatečným přísunem vitaminů, a to především vitaminu C. Ten pomáhá okyselit moč a močový měchýř potom není vhodným prostředím pro výskyt bakterií, které zánět močového měchýře způsobují. Kyselé prostředí jim nesvědčí. Jako účiná prevence poslouží i konzumace brusinek v jakékoli formě, ať už jsou to čerstvé, sušené, v džusu, čaji nebo sirupu.
  • Do svého jídelníčkuzařaďte víc močopudných (diuretických) potravin, jako jsou petržel, celer nebo okurky. Tto potraviny sice již propuknutou infekci neléčí, ale pomáhají odstraňovat moč z močového měchýře a spolu s ní i bakterie.
  • Dodržujte správnou hygienu. Na toaletě by se ženy měly vždy utírat směrem dozadu a při menstruaci pravidelně vyměňovat tampony a vložky. Na toaletu choďte i po pohlavním styku - moč zdravého člověka je sterilní a pomůže vyplavit případné bakterie.
  • Nenoste příliš často tanga, přestože jsou pohodlná a slušivá. Úzký proužek na jejich zadní části snadno zachytává bakterie z okolí konečníku. Ty se potom mohou přesunout až do močové trubice a způsobit zánět. Lepší je bavlněné prádlo, to nedráždí a dobře se udržuje.
 • Na slovíčko s odborníkem na téma: Záněty močových cest

  Otázka:
  Lenka H.

  Od porodu (před třemi lety) trpím záněty močových cest, postihnou mě tak sedmkrát za rok, a to velmi silně, většinou skončím u lékaře. Jako prevenci užívám bylinné čaje a preparáty s brusinkami, zlepšení ale nepozoruji. Co pro sebe mohu udělat, aby se problémy zlepšily?

  Odpověď:
  MUDr. Josef Stolz, MBA

  Proti lehčím formám lze uspět zvýšeným přísunem tekutin, teplem a užíváním spasmolytik, která vám uleví od křeči. Nasazují se ale i chemoterapeutika, jako je třeba Rapidnorm. Nemějte strach, nejedná se o chemoterapii, pouze o obdobu antibiotik. Problémem jsou ale opakované záněty, jejichž důvodem mnohdy bývá nedostatečná léčba původního zánětu nebo gynekologický zánět, který se následně dostane do močového měchýře. Akutní forma zánětu vzniká jako okamžitá a náhlá reakce na infekci v močových cestách. Jeho léčba pomocí antibiotik trvá obvykle 3 až 5 dní. V každém případě je nutné důkladné vyšetření, zahrnující vyšetření moči, stěry z močové trubice a pochvy, a rovněž vyšetření samotné močové trubice a měchýře. Zánět v žádném případě nepřecházejte, mohla byste si způsobit i poškození ledvin. Brusinky sice zamezují vzniku infekce, ale bez správné prevence a léčby primární příčiny zánětu nemají zdaleka takový účinek. Nezadržujte moč zbytečně dlouho a choďte často na záchod.

 • Na slovíčko s odborníkem na téma: O sexu

  Otázka:
  Jiřina V.

  Manžel má problémy se sexuálními funkcemi. Na jaké oddělení by se měl objednat?

  Odpověď:
  MUDr. Marcela Čechová

  V rámci urologie existuje mladý obor zvaný andrologie. Název je odvozen z řeckého slova  „andros“, tedy muž. Je to obor, který se zabývá funkcí a poruchami mužských reprodukčních funkcí. Lékaři tohoto oboru úzce spolupracují i s centry reprodukční medicíny. Andrologie ale není pouze o poruchách plodnosti, ale i o poruchách sexuálních funkcí, kam patří především poruchy erekce a ejakulace. Neměl by to být problém, téměř každé urologické pracoviště má k dispozici i androloga.

 • Časopis Chvilka pro tebe: Pánské trampoty a názor odborníka

  Chvilka pro tebe

 • Názor odborníka - MUDr. Josef Stolz, UroKlinikum

  Erektilní dysfunkce se staly novou civilizační chorobou 21. století. Když se vyloučí závažné onemocnění (vysoký krevní tlak, cukrovka, deprese a další), je třeba řešit vyšší přívod krve do topořivých těles, aby se erekce zlepšila. Existuje řada metod, jak toho dosáhnout, ale často jsou pro pacienty finančně nákladné a poměrně bolestivé.

  Nově se objevila téměř bezbolestná léčba rázovou vlnou. Přístrojem Piezowave se pomocí sondy podobné ultrazvuku přiložené přímo na penis aplikují rázové vlny, které regenerují cévy. Tím zvyšují průtok krve a prokrvují přímo topořivá tělíska. Efekt jedné kúry (4 aplikace po 10 minutách) vydrží 6 až 9 měsíců.

 • Tento diskrétní mužský problém je civilizační chorobou 21. století, může indikovat řadu jiných zdravotních trablů. K lékaři se odhodlá málokdo. Navíc netaktnost ženy může vše zkomplikovat

  Se selháním erekce se ve svém životě setká téměř každý muž. Nejedná se o žádný ojedinělý problém, erektilní dysfunkci má přes 100 miliónů mužů na celém světě.

  Trvale nebo občasně trápí až 40 procent mužů ve věku 35 až 60 let a každého desátého muže po dvacátém roce života. Porucha erekce se dá považovat za novou civilizační chorobu 21. století. Teď je v Česku novinka – léčba pomocí speciálního přístroje. Nehradí ji zdravotní pojišťovny a stojí asi 15 tisíc korun.
  „Příčiny jsou různé, mohou za nimi stát psychické problémy, přepracování a únava, deprese i vážné zdravotní problémy. Přestože léčba erektilní poruchy může být až v 90 procentech úspěšná, k lékaři se odhodlá přijít desetina mužů,“ soudí MUDr. Josef Stolz, primář UroKlinikum Praha.

  Důležitá je psychická pohoda


  V pozadí krátkodobých problémů s erekcí bývá často stres, nedostatek spánku a pohybu, přejídání, kouření i alkohol. Pokud nedojde ke změně životního stylu, může erektilní dysfunkce přetrvávat. U mladých mužů souvisí selhání erekce v začátcích pohlavního života s mentálními zábranami, především nejistotou, studem i nezkušeností. Pokud se v takové situaci žena zachová netaktně, může partnerovi způsobit psychický blok.
  Odhaduje se, že za poruchami ztopoření penisu mladších mužů jsou ve 30 až 40 procentech všech případů právě psychogenní příčiny. S přibývajícím věkem mají erektilní potíže převážně organický základ. Jsou indikátorem vysokého krevního tlaku, hyperlipidemie nebo diabetu a často prvním příznakem srdečně-cévních onemocnění či aterosklerózy, tedy kornatění tepen např. z důvodů dlouhodobého vysokého stresu, zvýšeného cukru v krvi, kouření, zvýšených hladin tuku v krvi atd.
  Mohou být ovšem způsobeny i poruchami stavby topořivých těles, jizvami po úrazech, ale i onemocněním či funkčním postižením nervové soustavy, hormonálními změnami či medikací. „Podobně jako u jiných nemocí je nejlepší prevence – tedy vyvarovat se všech rizikových faktorů, například kouření, alkoholu, přejídání a dalším civilizačním nešvarům, které vedou k obezitě, hypertenzi nebo ateroskleróze,“ doporučuje doktor.

  Příležitostné selhání je běžné!

  Léčba poruchy erekce je indikována, když muž selhává ve více než čtvrtině pokusů o sexuální styk, a to minimálně půl roku.
  „Úspěšnost léčby erektilní dysfunkce je dnes vysoká. Základní podmínkou je však správná diagnostika, která je dnes většinou neinvazivní a přesná, především díky ultrazvuku. Před zahájením léčby je třeba vědět, zda není porucha erekce způsobena závažnými onemocněními. Pokud ano, je nejprve potřeba podrobně vyšetřit a léčit základní onemocnění a léčbu erektilní dysfunkce odložit,“ vysvětluje odborník.

  Léčba není mávnutí kouzelnou hůlkou

  Základem obvyklé léčby je v první řadě změna životního stylu a úprava podávání farmak, která se na poruchách erekce mohou podílet. V případě, že nedojde ke zlepšení, přichází na řadu konzervativní léčba preparáty, zvyšujícími přívod krve do topořivých těles, které ale nelze kombinovat s léky na ischemické onemocnění. Další možností je tzv. intrakavernózní léčba, která spočívá v injekční aplikaci účinné látky přímo do topořivých těles.
  Nevýhodou je nepříjemná forma aplikace a riziko vedlejších účinků, např. tzv. priapismu, což je dlouhodobá erekce bez erotických stimulů.
  Za zmínku stojí i nepříliš frekventované používání tzv. vasokonstrikčních kroužků a vakuových pump a chirurgické řešení u tzv. „nadbytečné žíly“, která „drénuje“ penis během erekce. Při úplném selhání popsané léčby existuje možnost implantace tzv. penilních protéz. Princip spočívá v odstranění funkční tkáně topořivých těles a následném vložení protézy natrvalo.
  Protézy jsou buď částečně ohebné, nebo tzv. nafukovací.
  První typ udržuje penis ve stálé erekci a představuje levnější, ale méně komfortní variantu. Druhý typ je dražší a komfortnější, přičemž erekce dosahuje pacient dle přání. Všechny uvedené metody léčby jsou však poměrně finančně náročně a mnohdy nepříjemně bolestivé.

  Nová metoda za 15 tisíc korun

  Finančně dostupným řešením, které bez chemických preparátů a bez bolestivé aplikace řeší erektilní dysfunkce, je léčba rázovou vlnou.
  „Na naší klinice nabízíme léčbu poruchy erekce pomocí speciálního přístroje Piezowave, který díky aplikaci mechanické energie zlepšuje krevní oběh a podporuje funkci erektilních tělísek,“ říká MUDr. Josef Stolz, z UroKlinikum. Bezbolestná léčba spočívá v přiložení sondy podobné ultrazvuku na penis a do oblasti hráze, pod varlaty. Sonda vydává piezo rázové vlny, které regenerují cévy, zvyšují průtok krve, a tím zlepšují prokrvení erektilních (topořivých) tělísek.
  „Aplikace je téměř bezbolestná, jsou cítit jen mírné nárazy. Ošetření přístrojem Piezowave pacienti velmi dobře snášejí, analgetika nejsou potřeba,dodává odborník.
  Lékaři doporučují čtyři aplikace po deseti minutách. Efekt léčby trvá půl roku až devět měsíců.
  U 60 až 70 % pacientů může nastat zhoršení erekce, které však zdaleka nedosahuje stavu před terapií. Aplikace rázové vlny podle slov MUDr. Stolze z velké části nebo zcela nahrazuje užívání léků na zlepšení erekce.
  Ošetření přístrojem Piezowave stojí 15 tisíc korun za čtyři desetiminutové aplikace s efektem až na dva roky.

  Příčiny jsou různé – psychické problémy, přepracování a únava, deprese i vážné zdravotní problémy MUDr. Josef Stolz.

  Zdroj: Právo

 • Na slovíčko s odborníkem na téma: Potíže při sexu

  Otázka:
  M.K., Klatovy

  Mám problémy se sexuálními funkcemi, na jaké oddělení bych se měl obrátit? Mohu zajít třeba na urologii?

  Odpověď:
  MUDr. Marcela Čechová

  Ano, můžete.  V rámci urologie se totiž vymezuje mladý obor andrologie, který úzce zasahuje i do dalších oborů jako endokrinologie, genetika, sexuologie a gynekologie. Název je odvozen z řeckého slova andros, tedy muž. Je to obor, který se zabývá úlohou a poruchami mužských reprodukčních funkcí. Primárně se andrologie vyvíjela zejména v návaznosti na diagnostiku a terapii mužských příčin poruch plodnosti. To vysvětluje úzkou návaznost právě na centra reprodukční medicíny. Ale v současné době není andrologie pouze o poruchách plodnosti, ale i poruchách sexuálních funkcí, kam patří především poruchy erekce a ejakulace. Do boru andrologie dále patří onemocnění penisu, varlat, nadvarlat a prostaty. Například morbus Peyronie (onemocnění, při kterém dochází ke vzniku bolestivých plátů na penisu, jež vedou ke vzniku zakřivení) nebo varikokéla (rozšíření žil v oblasti šourku). Andrologie má i chirurgickou část - z operačních je to například operační řešení morbus Peyronie, korekce vrozených zakřivení penisu, mikrochirurgické operace varikokély, implantace penilních a testikulárních protéz. Téměř každé urologické pracoviště má k dispozici i androloga, dále jsou andrologové součástí center asistované reprodukce. Přesný počet nedokážu odhadnout, jistě jsou to desítky.

 • Ledvinové kameny? Triky, jak se jim vyhnout! Pouhé pití vody nestačí

  Jen pro představu: kameny v močových cestách postihují více než čtyři procenta naší populace, to znamená, že každý má zhruba dvanáctiprocentní riziko, že se i on stane pacientem. „U poloviny nemocných, kteří měli kámen v močových cestách, se navíc do několika let po léčbě objeví kámen nový,“ říká profesor Marek Babjuk, předseda České urologické společnosti. Do jednoho roku se choroba navrátí u 10 procent pacientů, do deseti let u 50 procent pacientů.

  Celý článek si můžete přečíst zde: http://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-zdravi-zdravi/426768/ledvinove-kameny-triky-jak-se-jim-vyhnout-pouhe-piti-vody-nestaci.html

 • Časopis Chvilka pro tebe: Na slovíčko s odborníkem - MUDr. Josef Stolz, UroKlinikum

  Chvilka pro tebe

  Slyšel jsem, že vyšetřením lze z krve odhalit riziko rakoviny prostaty. O co jde?

  Pokud je v krvi nalezena zvýšená hodnota takzvaného prostatického specifického antigenu (PSA), odebíráme z prostaty vzorek (metoda zvaná biopsie), který přítomnost nádoru ukáže včas.

  Manžel má časté nucení na močení, odmítá ale jít na vyšetření, bojí se ho.

  Rozhodně je vhodné, aby manžel na vyšetření přišel. Obvykle jde nejprve o neinvazivní fyzikální vyšetření, vyšetření moči a vyšetření močových cest ultrazvukem (sono). Urolog může dodatečně navrhnout například cystoskopii. Obavy z ní mají kořeny minulosti, kdy se prováděla tvrdým kovovým přístrojem, jehož zavádění způsobovalo bolest. My využíváme výhradně moderní flexibilní (ohebný) cystoskop s velmi malým průměrem, který minimalizuje invazivnost. Nepříjemné pocity lze navíc omezit analgetiky.

 • Prostata - vyšetření odhalí problém

  PSA je marker, jehož přítomnost v krvi upozorňuje na riziko rozvoje nádorového onemocnění prostaty. Neznamená však nutně, že už rakovinu máte, to prokážou až další testy. Pokud vás lékař na vyšetření PSA pošle, rozhodně se mu nevyhýbejte, zachytit případný nádor v nejčasnějším stadiu znamená vysokou šanci na úplné uzdravení. S prostatou však můžete mít i jiné problémy (jejich výskyt stoupá s věkem), které lze včasnou léčbou zmírnit či odstranit.

 • Pánské intimní trampoty - překonat stud se rozhodně vyplácí

  Častější močení
  Příčin může být mnoho, odhalí je jen urologické vyšetření. Tento problém je u starších mužů velmi častý, takže určitě není za co se stydět. Lepší je jít k urologovi včas (může vás tam třeba doporučit praktický lékař), než později řešit ještě závažnější potíže.

  Erektilní dysfunkce
  V současné době se běžně objevuje už kolem čtyřicítky, takže ani tady není důvod ke studu. Důležité je jít k lékaři - příčinou totiž může být dosud neodhalené kardiovaskulární onemocnění či diabetes. Obojí je nutné bezodkladně léčit.

  Pohlavní nemoci
  Včasná diagnóza usnadní léčbu a zabrání šíření infekce dál (což je navíc trestné).

 • Časopis Moje Zdraví: Krev v moči

  Moje zdraví

   

  Někdy nás vyleká, pokud zaregistrujeme přítomnost krve v moči. Co to vlastně může všechno znamenat? Podle MUDr. Stolze je přítomnost krve v moči, tzv. hematurie, vždy významným příznakem onemocnění močových cest. Může být známkou infekce močového měchýře, ale třeba i prvním příznakem do té doby nepoznaného (skrytého) nádoru močového měchýře či ledvin.
  „Rozhodně by každá hematurie měla být vyšetřená lékařem specialistou,“ zdůrazňuje urolog MUDr. Josef Stolz, MBA. Často se též stává, že neléčený nekomplikovaný zánět dolních močových cest (močového měchýře) může přejít (vystoupat) na ledviny a způsobit jejich zánět, což je závažné onemocnění, které se projevuje teplotami a nabývá až charakteru urosepse. Zde je nezbytný pobyt v nemocnici a intravenózní podání antibiotik!

 • Urologické příhody - zánět močového měchýře

  „Jako obvykle se nejedná pouze o jeden faktor, kterým si lze přivodit zánět močového měchýře, často je to soubor všech možných faktorů. Koupání v bazénu, v moři a eventuálně ve studené vodě jistě za normálních okolností není škodlivé; dokonce se dá říci, že pro zdravý organismus je prospěšné. Problém může nastat v případě, že voda obsahuje zvýšené množství bakterií, které se následně koncentrují v mokrých plavkách a vzhledem k anatomii močové soustavy ženy se můžou skrze krátkou močovou trubici dostat do močového měchýře a způsobit zánět,“ vysvětluje primář urologické kliniky UroKlinikum MUDr. Josef Stolz, MBA.
  „Obecně lze říci, že infekce močových cest nemá jen přímou souvislost s koupáním ve vodě, ale rozhoduje lokální odolnost sliznic vůči infekci, lokální imunita konkrétní ženy. Zpravidla tyto zdravotní problémy postihují mladé sexuálně aktivní ženy a ženy v menopauze,“ doplňuje MUDr. Josef Stolz, MBA.

 • Zánět močového měchýře – nebezpečná nepříjemnost

  Léto je v plném proudu a s ním i neodmyslitelné koupání, mokré plavky a krátké sukýnky. Začíná sezóna nepříjemných zánětů močových cest. Více o tomto témátu prozradí vedoucí lékař kliniky Urokliniky, Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc.

  Celý článek si můžete přečíst zde: http://prekvapeni.kafe.cz/magazin/radce/zanet-mocoveho-mechyre-nebezpecna-neprijemnost_2223.html

 • Moč není jen odpadní tekutina!

  Moč, to není pouze odpadní tekutina, která odvádí z těla nepotřebné látky. Pro člověka může být i dobrým pomocníkem při diagnostice vlastního zdravotního stavu.
  Celý článek si můžete přečíst zde: http://www.spirit.cz/index.php/64-titulni2/15813-moc-neni-jen-odpadni-tekutina

   

 • Mezinárodní den bez kalhotek 22. června

  Slavíte mezinárodní Dny? Když máte chuť slavit, důvod se vždycky najde. Kalendář je přímo protkaný všemožnými svátky a významnými dny, o kterých často nemáme ani ponětí.
  Celý článek najdete zde: http://www.mezizenami.cz/akce/hadejte-jaky-se-dnes-slavi-den-bez-kalhotek

 • Češi a mužská obřízka: „Když ji někomu navrhnu, váhá,“ říká urolog MUDr. Josef Stolz

  Víte jaké jsou výhody a nevýhody? Přečíst si je můžete zde: http://zena-in.cz/clanek/cesi-a-muzska-obrizka-kdyz-ji-nekomu-navrhnu-vaha-rika-urolog

 • Počty pacientů s rakovinou prostaty rostou. Stále víc se jich ale vyléčí

  „Prof. MUDr. Babjuk hovoří o tom, jak se v dnešní době setkává na vyšetřeních nejen s pacienty po padesátce, ale i s mladšími ročníky “
  Celý článek si můžete přečíst zde: http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/rakovina-prostaty-pacientu-pribyva-ale-vice-se-jich-vyleci_339317.html#.VTC-m2ccTIU

 • Časopis Moje zdraví

  Profesor MUDr. Babjuk, CSc. odpovídá na otázku ohledně příznaků rakoviny prostaty ve článku 3 otázky pro odborníky

 • Časopis Katka

  O řešení problému inkontinence čtěte v článku Jak zkrotit moč?

 • Prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc. chatoval se čtenáři na portálu Blesk.cz

  On-line chat naleznete zde.

 • Časopis Katka

  Na otázku týkající se ledvinových kamenů odpovídá prof. MUDr. Marek Babjuk ve článku Informace & souvislosti

 • Prof. MUDr. Babjuk hovoří o tom, jak se v dnešní době setkává na vyšetřeních nejen s pacienty po padesátce, ale i s mladšími ročníky
 • Profesor Babjuk ve zprávách TV Nova: NEPODCEŇUJTE PREVENCI!

  Počet mužů s rakovinou prostaty dramaticky stoupá. Zatímco před 3 lety jich u nás bylo přes 40 tisíc, za 5 let už to bude podle onkologů 80 tisíc.

  Sledujte od 29. minuty zde:
  http://tn.nova.cz/…/televizni…/televizni-noviny-18-10-2.html

Názory pacientů

Pavel N., Liberec Pavel N., Liberec

Díky pravidelným preventivním prohlídkám mohu zůstat klidný a nemusím se obávat rakoviny prostaty.

Pavel M., Český Krumlov

Podstoupil jsem malý operační zákrok, vasektomii v Uroklinikum. Vše proběhlo k mé spokojenosti, přesně jak bylo naplánovano a to diky vysoké kvalitě personálu a vybavení. Děkuji.

ostatní názory