Chci se objednat

Flexibilní cystoskopie u mužů

Cystoskopie je bezbolestné endoskopické vyšetření močové trubice a močového měchýře. Nejčastějším důvodem k jeho provedení je nález krve v moči, dále se vyšetření provádí při poruchách močení nebo při podezření na nádory či kamínky v močovém měchýři. Dalšími důvody jsou i jiné potíže, které budí podezření na některá závažná onemocnění. Krev v moči může být totiž prvním příznakem rakoviny močového měchýře, rakoviny prostaty nebo celé řady dalších chorob.

„Muži obvykle považují cystoskopii za velmi nepříjemné a bolestivé vyšetření. Řada z nich dokonce oddaluje návštěvu urologa, právě pro strach z tohoto vyšetření. Tyto obavy mají kořeny hluboko v minulosti, kdy byla cystoskopie prováděna tvrdým kovovým přístrojem, jehož zavádění do močového měchýře způsobovalo velkou bolest," říká MUDr. Josef Stolz u UroKlinikum a doplňuje: „Lékaři v UroKlinikum využívají výhradně moderní flexibilní (ohebný) cystoskop Olympus s velmi malým průměrem. Tento přístroj minimalizuje invazivnost vyšetření."

Úzkost a obavy zažene analgetikum

Nepříjemné pocity je navíc možné omezit v UroKlinikum použitím analgetické metody analgézie ENT. Jedná se o účinné a bezpečné neinvazivní inhalační analgetikum, které má rychlý nástup a ústup účinku. Jde o hotovou směs medicinálních plynů: 50% oxidu dusného, N2O, a 50% kyslíku, O2, ta má analgetické, lehce sedativní a anxiolitické účinky, odstraňuje nebo snižuje úzkost, obavy, strach, duševní napětí. Pacient je po dobu inhalace při vědomí.

„Strach z vyšetření dnes tak už není na místě. Navíc v UroKlinikum máme moderní, tenké, ohebné nástroje, které označujeme jako flexibilní cystoskopy," dodává MUDr. Stolz.

Jak probíhá příprava na vyšetření?

Speciální příprava není nutná, samozřejmostí je důkladná hygiena intimních partií a vymočení před zákrokem. Pacient musí informovat lékaře o případném užívání léků na ředění krve, při vyšetření by totiž mohlo dojít k závažnému krvácení.

„Strach z cystoskopie dnes není na místě," říká MUDr. Josef Stolz z UroKlinikum.

Jak vypadá vyšetření?

Vlastní vyšetření se liší u mužů a žen. Muži jsou většinou vyšetřováni na zádech s nataženými dolními končetinami. Na vyšetřovací nástroj (cystoskop) se nanese znecitlivující gel a nástroj je zaveden přes močovou trubici do močového měchýře, vypustí se zbytková moč a měchýř se plní sterilní tekutinou, která umožní prohlédnutí sliznice močového měchýře a močové trubice. Pokud se během vyšetření neprovádí další výkony v močovém měchýři, tak vyšetření trvá 5 až 10 minut. Muži se po odstranění cystoskopu vymočí náplň na WC. Po skončení vyšetření může pacient pociťovat na přechodnou dobu pálení a řezání při močení, které většinou během 1 až 2 dnů odezní.

Co čeká pacienta po vyšetření?

Cystoskopie je obecně bezpečná metoda vyšetření a prostá cystoskopie bez komplikací nevyžaduje pracovní neschopnost. Pacient může vykonávat běžnou činnost.

Cystoskopie není nutná u všech pacientů vyšetřovaných na urologii. Její provedení urolog vždy pečlivě zvažuje na základě konkrétních nálezů.

UroKlinikum přijímá nové pacienty. Objednat se můžete po telefonu a e-mailu.Urologická klinika UroKlinikum přijímá nové pacienty. Spolupracujeme se zdravotními pojišťovnami a základní ambulantní péči u nás hradí tyto pojišťovny:

  • Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP 111)
  • Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (VoZP 201)
  • Oborová zdravotní pojišťovna (OZP 207)
  • Zdravotní pojišťovna Škoda (209)
  • Pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (ZPMV ČR 211)
  • Revírní bratrská pokladna - zdravotní pojišťovna (RBP 213)
  • Česká průmyslová pojišťovna (ČPZP 205)

Na celý ceník se můžete podívat ZDE. Rádi vás objednáme na diskrétní a precizní vyšetření do UroKlinikum na e-mailové adrese ambu(zavináč)uroklinikum.cz nebo telefonním čísle +420 608 827 761.